BUX 138788.20 -0,51 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Procedúra vagy bennragadás?

2004. június 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megoszlanak a vélemények arról, hogy érdemes-e előtörleszteni egy hitelt. Az egyszerű válasz, hogy a kamattól függ. Akik ugyanis 4,5 és 6 százalék közötti kamatra (kezelési költséggel együtt) vettek fel hitel hitelt, azok jobban járnak, ha nem a hitelüket fizetik vissza, hanem például a bankba rakják a pénzüket, jelenleg 9 százalék körüli éves kamatra. Azonban akik most 8–10 százalékos költséggel, öt–tíz évente változó kamatozással vettek, vesznek fel hitelt, az idővel újra csökkenő kamatok láttán nyílván szívesen cserélnék olcsóbbra a hitelüket. Talán azok fejében is megfordult már a hitelcsere, akik 2002-ben és 2003-ban olcsó, éves kamatozású hitelt vettek fel és kamatuk most közel megduplázódott. Mivel a jegybanki kamatcsökkenés lassan halad, lehetséges, hogy jövőre sem csökken jelentősen a hitelkamatuk, de hosszabb távon számukra is visszatér a 6 százalék alatti hitelteher.
Ma a probléma még nem tűnik jelentősnek, de már két-három év távlatában is érezhető feszültséget okozhat, ha az ügyfelek ráébrednek, hogy olcsóbb hiteleket is vannak akár személyi kölcsönök, akár lakáshitelek esetében. Persze a bonyolult hitelkiváltás költséges procedúra, de nem feltétlenül annyira, mint bennragadni a magasabb kamatozású hitelben. Ez pontosan kiszámítható a megfelelő képletekkel.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet