BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Deviza vagy forint?

2004. február 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A devizabefetetések során mindenképpen kalkulálni kell azzal, hogy mennyibe kerül a devizához hozzájutni, milyen a betéti kamatszint, de cseppet sem elhanyagolható az sem, hogy milyen árfolyamot várunk a jövőben. Ellenkező esetben időnként nemcsak azzal kell szembesülnünk, hogy a lekötött devizánkon a forintbefektetésekhez képest milyen kamatveszteséget könyvelhettünk el, még pénzünk abszolút értékű apadásán is bosszankodhatunk.
Számoljunk: ha például most egymillió forint értékben eurót veszünk a Magyar Külkereskedelmi Banktól (MKB) és azt három hónapra lekötjük, az időszak végén a jelenlegi pénztári árfolyamon számolva mintegy 984 ezer forint boldog(talan) birtokosai lehetünk. A forintbefektetéshez képest (amit szintén az MKB-nál számoltunk) a veszteségünk eléri a 40 ezer forintot. Persze az árfolyamok egészen biztosan nem maradnak változatlanok addig. Kalkulációnk alapján akkor lennénk három hónap múlva pénzünknél, ha egy euró a mainál 10 forinttal kerülne többe. (Egy esetleges forinterősödésre ne is merjünk gondolni!)
Ugyanezt a számítást elvégeztük a Raiffeisen Bank esetében is, euró és dollár vonatkozásában is. Az euróhoz viszonyítva ott 50,6 ezer forintos előny jött ki a forint javára. A dollár lekötésekor viszont egymillió forintunk forintértéke a 3 hónapos időtáv letelte után meghaladta a 990 ezret, ami az alacsonyabb kamatszint és a zöldhasú jelenlegi mélybe hullott árfolyama alapján nem is tekinthető annyira rossznak. A szaldónk ugyanis a dollár 8 forintnyi erősödése után még a forintbefektetésekhez képest is pozitívra fordulhat.
A devizabefektetéseket fontolgatóknak érdemes hasonló számításokat végezniük, különösen akkor, amikor pénzük kivételét fontolgatják. Mostanában mindenkit óvnánk például attól, hogy dollárbetétjét forintra váltsa. Azoknak azonban, akik a forint erősödésére számítanak, érdemes euróbetétjüktől megszabadulniuk. Bármilyen stratégiát követ is valaki, annyi biztos, ha pénzére szeret ügyelni, devizabetétjét nem árt folyamatosan szemmel tartani. Az előbbiekből következően ugyanis egy-egy jelentősebb napi árfolyam-elmozdulás is szép hasznot (de persze veszteséget is) hozhat.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet