BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Problémás adósságok

2003. november 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Problémássá vált az OTP Bank Rt. által kötött jelzáloghitelek 2 százaléka - derült ki a hitelintézet háromnegyed éves tájékoztatóján. Az 500 milliárd forint teljes lakáshitel-állományból mára 10 milliárd forint tartozás lett minősített, ami hirtelen növekedésnek tűnik. A bank úgy számol, hogy ezeknek a hiteleknek átlagosan 10 százalékára képez céltartalékot, azaz 1 milliárdot rak félre. A teljes hitelállomány összegéhez képest a céltartalék összege így 0,2 százalék. Nagy Csaba, az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) vezérigazgató-helyettese úgy véli, hogy a nemfizetések sokszor szezonálisan (nyaraláskor, illetve az őszi beiskolázás idején) jelentkeznek, aztán rendeződnek. A kétszázalékos problémás állományt normális nagyságúnak nevezi. A céltartalékképzést azért az OTP Bank végzi, mert a különben a jelzálogbanknál lévő, minősítetté váló lakáshitelekre visszavásárlási kötelezettséget vállalt a bank, illetve a csoport faktoringcége. Tehát a kockázatokat az OTP Bank vállalja, míg az OTPJ hitelportfóliója teljesen tiszta marad.
A Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) Rt. sem mentes a minősített kinnlévőségektől. A portfólió 1 százaléka tartozik ebbe a kategóriába, amire az FHB 264 millió forint értékvesztést és céltartalékot képzett. Ez az összeg a teljes, félévkor 89,6 milliárd forint nagyságú állománynak közel a 0,3 százaléka. Az adatokat viszont torzítja, hogy a bank állományában - szemben az OTP Jelzálogbankkal - nemcsak támogatott lakáshitel van, hanem a több tartalékot kívánó vállalkozói és szabad felhasználású hitel is. A HVB Jelzálogbank adatait is torzítja a kereskedelmi hitelportfólió. A társaság esetében a 90 napon túl nem fizető hitelek a teljes állomány 0,2 százalékát teszik ki, erre 30 millió forint céltartalékot képeztek - tudtuk meg Nagy Gyula vezérigazgatótól.
Az FHB és a HVB esetében a partnerbankok által kötött hitelek nem jelennek meg a mérlegben. Az a teljes kockázattal együtt náluk marad, a céltartalékolást sem a jelzálogbankok végzik. Persze a kereskedelmi bankok portfóliójának minőségére rálátásuk van, az hasonló az övékéhez. A jelzálogbankok eltéréseit indokolhatja az is, hogy az OTP Bankban a teljes jelzáloglevéllel finanszírozott hitelállomány 65 százaléka koncentrálódik, míg a többi hitelkihelyezés megoszlik a magyar bankok között. Eltérést okozhat a bankok eltérő hitelezési szabályzata is, ami az egyiknél átcsúszik a rostán, az másutt fenn-akadhat a szigorúbb adósminősítés során.
Érdekes különbségek fedezhetők fel abban, hogy egy-egy banki hitelportfólió mely elemei válnak problémássá - derül ki az FHB kibocsátási tájékoztatójából. A különböző jelzáloghitel-fajtáknál eltérő a nemfizetés. Például 2002-ben a magasabb, jóval tíz százalék feletti kamatozású, szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében akadt a legtöbb nemfizetés, de ezek a tartozások javarészt az elmúlt év során kifutottak. Eltérés mutatkozik az egyes évek között is. Az 1998-2000 között kötött hiteleknél már problémás (C+D+E kategóriák) az állomány 7,6 százaléka, a 2001-es kihelyezések 5,1 százaléka, a 2002-esek 2,1 százaléka minősített, míg az idei hitelfelvételi roham is kitermelte már a maga nemfizetőit. Az idén kötött hitelállomány 0,85 százaléka máris problémás. Az FHB vezérigazgató-helyettesétől, Siklós Jenőtől megtudtuk, hogy már a hiteltörlesztés első hat hónapjában kiszóródnak azok, akik nyilvánvalóan túlvállalták magukat. Nemzetközi tapasztalatok szerint a 7. év tájékán van egy újabb fizetési probléma. A nem fizető hitelek aránya nemzetközi tapasztalatok szerint a portfólió mintegy 4 százaléka - mondta kérdésünkre Harmati László, az FHB vezérigazgató-helyettese. A bank jelenlegi állományában a minősített állomány azonban egészen kicsi, ami jórészt a fiatal portfóliónak s a viszonylag szigorú hitelezési szabályoknak köszönhető. Úgy véli, hogy a problémás hitelek aránya az aktuális makrogazdasági helyzettől erősen függ, értelemszerűen a recessziós időkben több a fizetési késedelem. Nemzetközi átlagban 4 százalék körüli minősített állományról lehet beszélni, országonként, évenként eltérően.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet