A bankok egy csatát már megnyertek a vám- és pénzügyőrséggel szemben azt követően, hogy a vámosok 2003. július 1-jével a honlapjukon megjelentették a vámszámla általános szerződési felté-teleit, ami a bankok számára több pontban is elfogadhatatlan volt (NAPI Gazdaság, 2003. július 2., 1. oldal; július 16., 5. oldal). Nyár végére azonban megegyeztek a szükséges változtatásokban. A jelenlegi problémákat technikai kérdések s nem titkoltan az ezzel összefüggő fejlesztési költségek adják. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) korábban azt akarta, hogy a bankok fejlesszék ki a vámszámla létrehozásához szükséges számítástechnikai, keretnyilvántartást vezető rendszert, míg a bankok ezt a pénzügyőrökre bízták volna. Úgy tűnik, ismét a bankok állnak nyerésre, mivel addig valószínűleg nem lesz működő, tömegesen elterjedt vámszámla (ami inkább a költségvetésnek lenne jó eszköz a vámbehajtásra), amíg nem születik egyezség. A Magyar Bankszövetségben - az MNB támogatásával - és a Fizetési Rendszer Fórumban a bankok vezetői megegyeztek abban, hogy a Giro Rt. javaslatát terjesztik be a VPOP-nak, ami egy informatikailag biztonságos, fejlesztésében és működtetésében egyaránt gazdaságos, illetve egységes rendszer kiépítésével járna. A huzavona persze a jelentős fejlesztési költségekkel magyarázható, hiszen a rendszer megtérülése elhúzódhat, mivel a piac szűk, azt túlnyomórészt az OTP Bank birtokolja, s mert egyáltalán nem biztos, hogy az új termékre tömeges kereslet lesz. A Raiffeisen ennek ellenére hó közepén akarta megkötni a szerződést a VPOP-val, de a bankból származó későbbi információnk szerint az aláírást a VPOP elhalasztotta. Kérdéseinkre, hogy mikor kötnének szerződést a Raiffeisennel, illetve hogy milyen technikai hátérrel valósul meg a vámszámla, a VPOP a következőket válaszolta: „A VPOP továbbra is tervezi a szerződések megkötését és nemcsak a Raiffeisennel, hanem más kereskedelmi bankkal is. A szükséges szoftverfejlesztést a korábban elfogadott paraméterek alapján a VPOP végzi, melyhez minden csatlakozni szándékozó banknak a saját rendszerei, illetve a VPOP vámszámlarendszere közötti kapcsolat esetében - kisebb-nagyobb mértékben - fejleszteni kell, de azok csak a saját illesztésre vonatkozó fejlesztések.”
Bár vámszámla létrehozására - amely csak egy lesz a már így is ötféle vámbiztosíték sorában, s korántsem biztos, hogy felhasználói szempontból a legelőnyösebb - a törvény már 2003. július 1-jével lehetőség ad, továbbra sem látni, hogy ez az új vámfizetési mód mikor valósul meg, jóllehet ez év elejétől folytak egyeztető megbeszélések a VPOP és a bankok között s ennek kapcsán több bank (például az MKB és az OTP Bank is) már a nyár folyamán elindította volna a vámszámlát.
