Február elsejétől megnyílt a lehetőség: az egyetemeken, főiskolákon tanulók több banknál és takarékszövetkezetnél vezetett számláikon is igényelhetik a diákhitelt.
Szemlélődésünkből kénytelenek voltunk kihagyni a CIB Bankot, amely - bár bizonyos kedvezményes számlakonstrukciót ajánlott a fiataloknak - nem vállalta a diákhitel-ügyintézést. Vizsgálatunkból úgyszintén kikerültek a takarékszövetkezetek is, mivel a fővárosban - a Diákhitel Központ honlapjának tanúsága szerint - szolgáltatásuk nem érhető el…
…Magunk közt szólva valami hasonlót éreztünk a Magyar Külkereskedelmi Bank esetében is. Első találkozásunkkor nem is tudtuk elfogadni azt a banktól kapott tájékoztatást, amely szerint a diákhitel-ügyintézéssel csak és kizárólag a Váci utca 38. szám alatti központi irodában foglalkoznak és az első fiók után egy újabb után néztünk. Itt kiderült: az előző kirendeltségen sem tévedtek, a bank valóban centralizálta ezt a szolgáltatást, amelytől ezek szerint aligha vár tömeges ügyfélszámbővülést.
Némi örömöt okozott ugyan, hogy a második helyen a banki alkalmazott hölgy megpróbált segítséget nyújtani számunkra, ám a néhány percnyi internetes keresgélés után kinyomtatott tájékoztató nem a bank saját anyaga, hanem a Diákhitel Központ által a bankoknak és takarékszövetkezeteknek kiadott brosura volt.
Az Általános Értékforgalmi Bankba betérő ügyfelet ezzel szemben elborítja a diákszámlacsomagot népszerűsítő kiadvány, ami az alapinformációkkal megelégedőket teljes mértékben ki is elégítheti. A gond csak akkor kezdődik, ha az ügyfél a papírok felmarkolásánál némileg többet szeretne. Az ügyben saját bevallása szerint kevéssé járatos ügyintéző ugyan maximális segítőkészségről tett tanúbizonyságot, amikor - hogy a kedvezményeket is értsük - átadta nekünk a standard számlavezetési és kártyakondíciós listát és a diákcsomag jutalékszabályzatát, ám annál a pultnál, ahova átirányított bennünket további információért, már elakadt a tájékozódási folyamat. Az itteni hölgy szavaiból kiderült, ő még a saját kis füzetüket sem olvasta, nem tudja, miként is zajlik ez a dolog, így szóba sem kerültek a hiteligénylő csomag, illetve az igénylés feltételei. Rövid és eredménytelen próbálkozás után feladtuk.
Az Inter-Európa Bankban viszont hiába vadásztunk bármilyen ismertetőre. A kiszolgáló azonban legalább felkészült volt. Elmondta, hogy ehhez a bulihoz valójában semmi köze nincs a banknak, itt a számlanyitás a lényeg, amely több-kevesebb kedvezménnyel jár. A számlakedvezmények taglalása azonban láthatóan nem az ő feladata - hitellel foglalkozó kollégáról van szó -, erre nem is fecsérelt túl sok szót, mint mondta, a számlát néhány pulttal odébb kell megnyitni. Azt viszont megtudtuk, hogy megnyitott számla esetén nála a 300 forintért beszerzett igénylőcsomagot kitöltve elindul a folyamat. Hasonló áron (igaz, hivatalosan 240 forint+áfa címen) juthatunk hozzá az igénylőcsomaghoz az OTP Bankban is, de az ügykezelő itt nyomban figyelmeztetett: a díjat a bank magára vállalja, ha valóban náluk történik meg a hiteligénylés.
Az alkalmazott számára ugyanakkor arról nem ad megfelelő tájékoztatást a rendelkezésére álló kézzel írott sillabusz, hogy mi történik a fizetett összeggel, ha elkérjük a csomagot, majd otthon átnézve, kitöltve visszahozzuk. Rövid időre tehát eltávozott, majd sajnálkozva érkezett vissza azzal a rossz hírrel, hogy abban az esetben, ha nem azon nyomban a fiókban szerződünk és igénylünk hitelt, a hiteligénylő csomag árát bizony elbukjuk. A bank által nyújtott kedvezmények iránti érdeklődésünkre adott első felelet („semmi”) után - vélhetően kétkedő arckifejezésünk miatt - ismét előkerült a füzetecske, és ekkor viszonylag teljes képet kaptunk a kedvezményekről, amiről a banki prospektus is tájékoztat. Itt a bőség zavara okozhat gondot: a tárlókban még megtalálhatók a bank korábbi diákhitel-ismertetői is. Ügyintézőnk rövid kapcsolatunk végén nem is rejtette véka alá csalódottságát, hogy - egyelőre - nem sikerült megnyernie minket a bank új ügyfelének.
Hasonlóan lelombozódott a Kereskedelmi és Hitelbank ügykezelője is azt követően, hogy hosszasan elemeztük a diákhitelhez nyújtott banki kedvezményeket, ám a végén mégis időt kért tőlünk. Ő egyébként nagyon boldog, mert beszélgetésünk végén úgy érezhette: már az induláskor keresett nekünk 4000 forintot, hiszen a gyorsan bemondott standard, 5 ezer forintos számlanyitási díj helyett a diákszámlához kapcsolt Trambulin számla - mint az internetes böngészésből kiderül - már 1000 forinttal nyitható. Az viszont tényszerű spórolást jelent, hogy a számlacsomagért csak 200 forintot kérnek, igaz, az ügykezelő szerint ez a pénz mindenképp lekerül majd a számlánkról. Banki partnerünk egyébként már az elején szabadkozott: nem sokan keresték még őket, nincs nagy tapasztalatuk.
Ehhez képest viszonylag jól eligazodik az - általunk már az MKB-ból ismert - általános tájékoztató aláhúzásokkal jól „betanított” változatán, a tájékoztatás így tehát megfelelő. Fájdalom, külön ismertetőt a bankban nem találtunk. Nem így a Postabankban, ahol már a prospektuson is látszik: nem ma kezdték el folyósítani a diákhitelt. Az útmutató jól használható, alapos, mégis tömör. De talán nem kellene úgy gondolni, hogy ennyivel mindenki érje be. A jelek szerint a túl sok érdeklődő - ne feledjük, bőven 100 ezer felett van azok száma, akik eddig postabanki diákszámlát nyitottak - közönyössé tette a banki kiszolgálókat. A velünk foglalkozó alkalmazott gépiesen mondta el, mi a menete az igénylésnek, amikor pedig a kedvezményekről érdeklődünk, az addigi rövid diskurzus alapján már borítékolható választ kaptuk: ott van a prospektusban. A nagy számok törvénye ugyanakkor segít spórolni: itt teljesen ingyen adták a kezünkbe a hiteligénylő nyomtatványt.
