BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kártyát, de azonnal!

2002. december 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A banki kapcsolat legkézzelfoghatóbb jele a bankkártya. Az alig több mint egy évtizede még csak státusszimbólumként kezelt plasztikból már 5,3 millió darab forog Magyarországon. Tizenkét bankot felölelő körképünkben arra voltunk kíváncsiak, milyen a hazai kártyakínálat és mennyire könnyen juthatunk hozzá áhított plasztikunkhoz.
Az általunk vizsgált bankok mindegyikének kínálatában megtalálható mindkét nagy kártyatársaság (Visa, Europay) plasztikja, ám a Budapest Bank, a Citibank és az Inter-Európa Bank csak elektronikus környezetben tartja fontosnak ezt. A Budapest Bank dombornyomott kártyaként csak a Budapest Befektetési Kártyát (MasterCard) ajánlja. Ennél nagyobb meglepetés éri viszont az embert az Inter-Európa Bankban: hiányzik a standard/classic néven emlegetett kártyatípus. Dombornyomású kártyaként mindössze arany MasterCard kártyát forgalmaz az IEB, amelynek díjtételeiben inkább a presztízs, semmint a használhatóság tükröződik.
A bankok az elmúlt időszakban fedezték fel, hogy nem mindegy, miként néz ki a kártya. A plasztik tervezésére így egyre több bank szán komoly összeget. A design figyelemfelhívó hatása érvényesül a Budapest Bank kártyáin, ám a kapcsolat a kártya és a „trendi” tigrisminta között nehezen kimutatható. A Raiffeisen az elénk színekre szavazott, külön említésre érdemes az Oxigén hitelkártya kékje. A CIB Bevásárlókártyája telitalálat - igaz, költöttek is a kinézetre rendesen, ha hinni lehet a híreknek.
A pénzintézetek alapszámlához csak elektronikus környezetben használható kártyát kínálnak. A Citibank a betéti kártyák terén meg is áll ezen a szinten. Aki dombornyomott kártyát igényelne, annak általában arra kell felkészülnie, hogy legalább 3 hónapig figyelik számláját, főleg azt, hogy érkezik-e arra minimum havi 50 ezer forintnyi munkáltatói átutalás. Megkerülhető a számlamúlt a CIB Bank esetében: a pénzintézet 50 ezer forintos, lekötött betétként viselkedő óvadékkal hajlandó számlanyitáskor dombornyomott kártyát adni. A bank azonban az Erstével szemben három hónapnyi bérátutalás után hajlandó a betétet feloldani.
Kedvezőbb a helyzet a K&H-nál: itt a 100 ezer forinttal megnyitott számlához azonnal igényelhető dombornyomott kártya, amely összeg a kártya átvételét követően csökkenthető. A Raiffeisen 150 ezer forint befizetése mellett tekint el a komolyabb számlamúlttól, ám a befizetett összeg az igénylés után szinte azonnal csökkenthető. A legmegdöbbentőbb ügyféltávoltartót az ING Bank alkalmazza: a bérátutalással nem rendelkező ügyféltől 2,5 millió forintos nyitóegyenleget kér. Ehhez képest csekélynek tűnik, hogy az IEB 100 ezer forint tartós lekötésekor már Gold kártyát ad. A Postabank némi meglepetésre akkor is 100 ezer forintos számlaegyenleget kér a dombornyomott kártyához, ha már 3 hónapos, rendszeres átutalásokkal tarkított számlamúlttal rendelkezünk. Igaz viszont, hogy 250 ezer forintos nyitóegyenleg mellett azonnal jogot szerzünk arra, hogy megkezdjék kártyánk nyomtatását a Pb-nél. A HVB Hungary azzal dühíti fel a hozzá fordulókat, hogy az éves bankkártyadíjon felül a kártya kinyomtatásáért is 3000 forintos díjat kér, a hosszabb számlamúltat 100 ezer forintos óvadék befizetésével lehet ellensúlyozni. A Budapest Bank kártyájához a pénzintézet közlése szerint nem kell számlamúlt és többletbefizetés. Elgondolkodtató azonban, hogy miért kell megtudnia az ügyfél munkahelyének, hogy alkalmazottjának dolga van a Budapest Bankkal. Vélhetően ugyanis a személyes kontaktus igénye miatt kéri a bank azt, hogy adókártyánk száma mellett munkahelyünk vezetékes hívószámát is közöljük bankkártyaszerződésünk megkötésekor. Az MKB-ban nincs limit, van viszont ügyfélminősítő adatlap: az életkort, lakástulajdont, munkahelyi kapcsolatot, sőt a jövedelmi viszonyokat is feltérképező nyolc kérdésből három nem választ összegyűjtő ügyfél csak külön biztosíték bevonásával válhat dombornyomott kártya tulajdonosává.
A bankkártyát a fiókban lehet átvenni az OTP, a HVB, az ING, az MKB, a K&H és a Raiffeisen esetében. A Postabank a PIN-kódot postán küldi meg, míg a Budapest Bank és a CIB egymást követő napon postázza az ügyfélnek a kártyát és PIN-kódot. Az aktiváláshoz itt egy telefonhívásra is szükség van. A CIB lehetőséget ad a fiókban való kártyaátvételre is, ám ez 2000 forintjába kerül az ügyfélnek. Az Erste a bankkártyát postán küldi ki, a kártyához az ügyfél saját PIN-kódot generálhat, ám ehhez egy másik, egyszeri kódra van szükség, amit viszont szerződéskötéskor kell megadni. Ez egy kicsit bonyolulttá teszi az ügyet.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet