BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meghatározó embereket nevelek magam mellé

A Magyarországon mintegy száz mintaboltból hálózatot összefogó Lipóti Pékség alapító-tulajdonosa a rendszerváltással egy időben ízlelte meg a vállalkozói életet. Tóth József Péter azóta az üzleti eredményekből, sikerekből egy szerteágazó cégcsoport alapjait teremtette meg. A pénzen és az üzleten kívül azonban számtalan fontos dolog van az életben - véli a szociális érzékenységéről is ismert vállalkozó.

2010. július 15. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Nemrégiben, az Ernst & Young 2010-es Az év üzletembere díjátadóján a példaképnek járó különdíjat vehette át. Önnek ki a példaképe?
- Nagyon jó kapcsolatokat ápolunk a Gyermelyi Zrt. munkatársaival. A társaság igazgatójától rengeteget tanultam, de Tóth Bélához szoros barátság is fűz. Nagyon jó gondolkodása, meglátásai vannak, folyamatosan figyelem a munkájukat, mert nagyon sokat lehet tanulni tőlük.

- Mennyire látja hasznosíthatónak az üzletemberként szerzett tapasztalatokat a polgármesteri székben?
- A kiadás, a bevétel és a költségvetés minden szinten ugyanazt jelenti: hogyan és milyen arányban tudjuk a legjobban hasznosítani a megkeresett forintokat. Konkrét példa: idegenforgalommal is foglalkozom, a falu termálfürdője melletti focipályát feláldoztuk és a helyén parkolót építettünk, melynek bevétele az önkormányzaté. Így az önkormányzatnál egy új sportcentrum kialakítása lett a legnagyobb projektünk. A falu két pályát is épített, amelyeket télen termálvízzel alulról tudunk fűteni. Elsősorban a szomszédos Ausztria és Szlovákia közelségét kihasználva kínálunk téli edzőtáborozási lehetőséget a labdarúgókluboknak, egyesületeknek. Ráadásul a termálfürdő az edzések utáni pihenéshez is számos lehetőséget kínál. Lipóton, e hétszáz lelkes településen komoly turisztikai lehetőségek vannak.

- A példaképnek járó különdíj ön szerint kinek szól: a sikeres üzletembernek vagy a lipótiak közmegbecsülésnek örvendő polgármesterének?
- Az elismerés kapcsán fontos arról beszélni, hogy kinek milyen lehetősége van az életben. Akár családról, településről vagy vállalkozásról beszélünk, fontosnak tartom azt, ki hogyan él ezekkel a lehetőségekkel. Négy-öt évvel ezelőtt volt egy nagyobb fordulat a vállalkozás életében. Már akkor is 40-50 embernek adtunk munkát, de már tisztán lehetett látni, hogy a kis boltok tönkremennek a nagy áruházláncokkal folytatott versenyben, mert kiszolgáltatottak a multik kénye-kedvének. A beszállítói státusból kilépve, a mostani üzlethálózatnál jóval kisebb léptékben gondolkodva döntöttünk úgy, hogy a saját lábunkra állunk és saját piacot szerzünk. Ez annyira jól sikerült, hogy már Budapesten is 44 boltunk van, további 52 a fővároson kívül. Márpedig a legtöbb dologra a fővárosban figyelnek fel az emberek - esetünkben a gyors terjeszkedés számíthatott. Azért használom a többes számot, mert az üzletet már rég nem egymagam csinálom. Egy vállalkozó meghatározó embereket gyűjt és nevel maga mellé. Ha valakire az üzleti eredmények alapján felfigyelnek, akkor biztosan megnézik, mi van még a háta mögött. Így kerülhetett a figyelem középpontjába az, hogy lokálpatrióta vagyok, fontos számomra egy közösség, valamint sok más az életben - az üzleten kívül is.

- Mekkora hálózatot fog össze a Lipóti Pékség mögött álló Proteus-Gold Kft.?
- Vállalkozásaim három tevékenység köré épülnek, ezek mellett indult meg szlovákiai terjeszkedésünk a Lipóti Pékséggel. A cégcsoporton belül Lipóton a Proteus-Gold üzemelteti a pékséget és néhány közeli mintaboltot, de a boltok nagy hányada alvállalkozóknál van. Ezenkívül az Orchidea Hotelt is üzemeltető Pro Oppido Kft. és a Tatabányai Sütőipari Kft. jelenti a csoport további elemeit, az utóbbit a helyi kenyéripari vállalat privatizációjakor vettük át. Mivel elsősorban élelmiszer-termelő vállalkozás vagyunk, nem lehet egyetlen központi sütőüzemből kiszolgálni az egész országot, több üzemre van szükségünk. Szlovákiában nemrégiben léptünk piacra, egy tízfős üzemmel indultunk, a közeljövőben azonban 40-50 embernek adunk munkát a sütőüzemben. A csoport közvetlenül mintegy 300 dolgozót foglalkoztat, de mind a három kft. egyszemélyes családi tulajdonban van. Az alvállalkozók szintjén - az idegenforgalomban a masszázstól a pedikűrön át a biciklikölcsönzésig, a pékséghálózatban a szállítástól a boltüzemeltetésig - további 400 embernek adunk munkát.
- A Proteus-Gold nettó árbevétele számottevően nem változott tavaly, továbbra is egymilliárd forint fölött van. Az exportbevételeket azonban megnégyszerezték.

- A nettó árbevétel minimális visszaesése 2009-ben annak volt betudható, hogy a Proteus-Gold és a Tatabányai Sütőipari Kft. is külön elszámolással üzemel. Korábban mi szállítottunk Tatabányára is, mivel ott is van nyolc mintaboltunk, de ezeket most már a helyi vállalat szolgálja ki. A Proteus-Gold többletkapacitásaival ezután Szlovákia felé fordult, ahol egyre inkább kezdik megismerni és megkedvelni termékeinket. Egy nyolc várost lefedő bolthálózatot alakítottunk ki Trencséntől Pozsonyig. Vállalkozásunk terjeszkedése nem csupán pénzkérdés, folyamatosan nevelnünk kell a szakembereket, a befektetés mértékéhez hasonló feladatot jelent az oktatás termékeink minőségének garantálása érdekében.

- Mennyire érzi magát tradicionális cégvezetőnek?
- Egyre inkább annak tartom magam. Meggyőződésem, hogy rengeteg jó magyar vállalkozó van a hazai élelmiszeriparban, a magyarországi cégeknek van is jövőjük, de óriási hátránnyal indulnak a multikkal vívott harcban. Három rosta volt az életemben: 1988-ban, amikor vállalkozó lettem, szinte mindent meg lehetett csinálni, de senki nem tudta, hogyan kell vállalkozni. Akik e szűrőn "átmentek" és fennmaradtak, 2004-ben az EU versenypiacával találták szembe magukat, olyan cégekkel, amelyeknek hazai piacaikon a versenyszférának komolyabb, többgenerációnyi tapasztalata volt. Majd az elmúlt két évben következett a gazdasági válság, amely mélyreható változásokat indított el a vállalkozói szférában.

- A magyarországi kkv-szektorban - a jó szándék ellenére - ritkán látni olyan szociális érzékenységet, amellyel a Lipóti Pékség folyamatosan segíti a rászorulókat, például a nap végén megmaradt áruk elosztásával a hajléktalanok és a nagycsaládosok között.

- Szüleimtől azt tanultam, hogy az adott szónak, a becsületnek súlya van és a pénzen kívül rengeteg dolog létezik még a világban. A megmaradt, el nem adott termékekkel nem tudunk mit kezdeni, nem fogjuk előző napi sütésekkel rontatni a presztízsünket. Az pedig a minimum, hogy ne a disznók egyék meg a maradékot. Lokálpatriótaként azt mondom: ha mindenhol így gondolkodnának, akkor a sok kicsi segítségből nagy dolgok születhetnének.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet