BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pozitív jeleket találtak a munkaerőpiacon

Az összességében tovább romló foglalkoztatási helyzetben a feldolgozóipar javuló kilátásai adnak okot optimizmusra - derül ki a Manpower legújabb felméréséből.

2009. december 10. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Manpower Munkaerő Szervezési Kft. munkaerő-piaci előrejelzése szerint a magyar munkaerőpiacon 2010 első negyedévében visszaesés várható. Összességében nőtt a létszámcsökkentést tervező munkaadók száma: a január-márciusra vonatkozó mutató 3 százalékpontos csökkenéssel, mínusz 7 százalékot ért el. A munkáltatók további elbizonytalanodását jelzi, hogy a jelenlegi negyedévre vonatkozó adatoknál 5 százalékponttal több cég, a megkérdezettek közel ötöde tervez létszámleépítést 2010 első három hónapjában, illetve 10 százalékponttal kétharmad alá csökkent a jelenlegi létszám megtartásában gondolkodók aránya. Ezzel párhuzamosan a létszámbővítést tervezők köre 2 százalékponttal, 12 százalékra nőtt, míg a bizonytalanok tábora a korábbinak több mint kétszeresére, 5 százalékra emelkedett. Ennek ellenére visszafogott optimizmusra okot adónak látja a felmérés eredményeit Kiss Judit, a Manpower magyarországi ügyvezetője. A legnagyobb foglalkoztató feldolgozóipar az egyetlen, amely pozitív mutatót produkált a mostani felmérésben, az a szektor, amelyet elsőként ért el a válság és ahonnan a legtöbb munkavállalót bocsátották el az elmúlt 15 hónapban. Ez a javulás a hazai munkaerő-piaci fellendülés beindulásának első jele lehet. Ehhez járul a globális kilátások pozitív alakulása, illetve a magyar export számára létfontosságú német piac optimizmusa - tette hozzá az igazgató -, ezt támasztják alá a Manpower piaci tapasztalatai is. Nagy gyártó cégeknél már jelentkezett igény - elsősorban a helyzet bizonytalansága miatt - kölcsönzött munkaerőre, ez a szegmens a negyedik negyedév eddig eltelt időszakában 30 százalékkal bővült a társaságnál.

A legpesszimistább építő- és vendéglátó-ipari, illetve mezőgazdasági szektor indexe azonban jelentősen, a jelenlegi negyedévhez képest 3 és 7 százalék, 2009 harmadik negyedévéhez mérten pedig 6 és 18 százalék közötti mértékben zuhant. A normál szezonalitás mellett ez a szakember szerint az elmúlt szezon negatív tapasztalataiból is adódik, a jövő év második negyedére azonban már növekedést várnak ezekben a szegmensekben is. Minden magyarországi régióban csökkenésre számítanak a cégek: az index értéke Budapesten a legkedvezőbb, Észak-Magyarországon azonban 4 százalékpontos visszaesés után mínusz 15, a Nyugat-Dunántúlon pedig mínusz 12 százalékra zuhant a mutató. A legnagyobb, 14 százalékpontos emelkedést a Közép-Dunántúlon tapasztalták.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet