BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A legnépszerűbb juttatások nem szűnnek meg

A Napi által megkérdezett szakértők szerint a vállalatok többsége dolgozóira hárítja a cafeteriaelemek január elsejétől növekvő adóterheit, nem valószínű azonban, hogy jelentősen változna a béren kívüli juttatások aránya a teljes kereseten belül.

2009. október 7. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon a cégek 50 százaléka csak a továbbra is adómentes vagy a kedvezményes, 25 százalékos személyi jövedelemadó (szja) alá tartozó juttatási formákat kínálja majd dolgozóinak 2009. január elsejét követően - derül ki a Hewitt Humán Tanácsadó Kft. legfrissebb felméréséből. A vizsgált kör 35 százaléka a jelenlegi cafeteria-keretösszeget bruttó keretnek tekinti, az új adóterhek munkavállalókra terhelésével a vállalat költségei így nem nőnek, 27 százalékuk tervei szerint viszont az új terheket megosztja a vállalati költségvetés és dolgozók között. A béren kívüli juttatások jelenlegi keretösszegét a megkérdezettek 12 százaléka tekinti nettó összegnek, ők januártól átvállalják, illetve kompenzálják az új adóterheket - mondta lapunknak Kercsmár Eszter, a Hewitt juttatásfinanszírozással foglalkozó tanácsadója. Amennyiben a cafeteria keretösszegét nettó értéknek tekinti a vállalat - tehát a megnövekedett adóköltségeket a munkáltató viseli -, úgy elképzelhető, hogy a magas adókulcsú elemekkel csökken majd a választható lista.
Nem valószínű azonban hogy az igen népszerű, a dolgozók által leggyakrabban igénybe vett juttatásokat - többek közt a hideg- és melegutalványokat, üdülési csekket és ajándékutalványokat - "elvonnák", ez ugyanis munkahelyi elégedetlenséghez vezethet. A megkérdezettek 8 százaléka pedig a javadalmazás egyéb részeit is áttekinti az adóváltozásoknak megfelelően, előfordulhat, hogy e cégek új típusú javadalmazási elemeket, például hosszú távú ösztönzőket vezetnek be - tette hozzá Makrai Fanni, a Hewitt javadalmazási tanácsadója. Ez az arány nem függ össze a cég iparági besorolásával, sokkal nagyobb kapcsolatot mutat az adott társaság pénzügyi helyzetével és adóoptimalizálási stratégiájával. Az adózási jogszabályok módosulásával várhatóan nem változik differenciáltan az egy vállalaton belüli cafeteria- és juttatási politika: ahol eddig is differenciált rendszer működött, ott továbbra is megmarad a hierarchia és munkakör szerinti különbség - mondta Makrai.
A Hay Group tavalyi és idei felmérései alapján általánosságban elmondható, hogy ez évtől a cafeteria korábban megfigyelhető lendületes fejlődése megtört, 2009-ről 2010-re kevesebb vállalat vezeti be a rugalmas juttatási rendszert, mint ahányan azt tavaly nyáron, az előző felmérés idején tervezték - tudtuk meg Jakabos Tündétől, a Hay Group munkatársától. Ugyancsak a tervezettnél kisebb mértékben nőtt a cafeteria keretösszege - idén ez dolgozónként átlagosan évi 244 ezer forint. A juttatások megadóztatásának valószínűleg az lesz a következménye, hogy a cafeteria-rendszer bővülése tovább lassul, ám a vállalatok 92 százaléka biztosan nem szünteti meg e juttatásokat - tette hozzá a szakértő. A Hay Group legfrissebb, szeptember közepén készült felmérése és tanácsadói tapasztalatai azt mutatják, hogy a legtöbb vállalat még keresi a megoldást a jövő évi helyzetre - a cégek 30 százaléka még nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy változtat-e januártól jelenlegi rendszerén. A vállalatok 42 százaléka teljes egészében áthárítja a munkavállalókra az adóemelést, mondván: ez a megoldás igazságos, mivel a különböző juttatásokat különböző mértékben adóztatják meg, így ha az adóterhet a cég átvállalná, többet nyernének azok, akik magasabb adójú juttatást választottak - mondta Jakabos. A felmérésben részt vevők harmada várhatóan megosztja majd az adóterhet, és csupán negyedük vállalja át azt teljes egészében. Az adóteher átvállalása a cafeteria-rendszeren kívül biztosított juttatások esetében jellemző leginkább, hiszen ott minden munkavállaló egyenlő mértékben tud ebből részesülni. Nem valószínű, hogy a változások miatt számottevően változna a béren kívüli juttatások aránya a teljes kereseten belül, mert még mindig jobban megéri a vállalatoknak juttatás formájában jutalmazni a munkavállalókat, mint bért emelni. Átalakítják viszont a vállalatok a választható juttatások körét, megpróbálván az alacsonyabb adózású elemeket előnyben részesíteni. A legtöbb vállalatnál, ahol az adóterhet a munkavállalóra hárítják, magának a munkavállalónak is érdeke alacsonyabb adózású elemeket választani, ezért elképzelhető, hogy az ilyen juttatások a korábbinál sokkal népszerűbbek lesznek. Ez azonban egy irányított növekedés lesz, ami nem az alkalmazottak szükségletein, hanem pénzügyi kényszerűségeken alapul majd - véli Jakabos.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet