BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarországon kelet felé tart a leépítési hullám

2009. június 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A következő negyedévben leginkább a kelet-magyarországi munkaadók számítanak a létszám csökkenésére, de általában véve országszerte is pesszimisták a munkáltatók - derült ki a Manpower Kft. felméréséből. A cég idén először készítette el ezt a felmérést Magyarországon, amelyben a munkaadók következő negyedéves létszám-alakulási terveit, várakozásait vizsgálták. (A felmérést már 45 éve végzi a cég, számos országban szezonális hatásoktól tisztított adatok is rendelkezésre állnak.) A Manpower munkaerő-piaci mutatót (MMM) a felvételt és elbocsátást várók arányának különbségéből számolják, nem veszik figyelembe a stagnálást várók arányát, ha azonban kiugróan magas adat adódik, utánajárnak.
A 770 munkaadó megkérdezésével hét régióban és Budapesten, kilenc iparág vizsgálatával végzett kutatás szerint a munkaadóknak csak tíz százaléka számít létszámbővülésre, 14 százalékuk szerint csökkenés lesz a következő három hónapban, 75 százalékuk azonban nem vár változást. Ez arra utal, hogy a munkáltatók többsége, főként a Dunántúlon és a fővárosban vagy már megtette korábban, az első két negyedévben a kényszerű leépítéseket, vagy pedig további kivárásra rendezkedett be, így mindez egyfajta stabilitást jelent - véli Kiss Judit, a Manpower ügyvezetője. Budapest kivételével az összes régióban negatív várakozásokról adtak hírt a munkaadók. Az észak-alföldi és az észak-magyarországi régióban a legalacsonyabb az MMM értéke. Kelet-Magyarország azonban még kivárt az első félévben, ezért ott csak a következő negyedévben kerül sor a nagyobb leépítésekre - mondta az ügyvezető. Meglehetősen bizonytalanok a nyugat-dunántúli, a dél-alföldi és a közép-magyarországi munkaadók is.
Az iparágak közül a következő negyedévben csak a köz-, szociális és egyéb közösségi szolgáltatás ágazatban számítanak bővülésre a munkáltatók. Ez elsősorban a közmunka- és közfoglalkoztatási programok hatását jelzi. Sajátos módon amennyiben az Út a munkához program foglalkoztatottjait valóban sikerülne az agrárvállalkozásoknál munkába állítani, annak hatása is ebben az ágazatban jelentkezne.
A mezőgazdaság a mínusz kétszázalékos mutatójával még a legkevésbé pesszimista ágazatok közé tartozik, hasonlóan a pénzügyi, üzleti szolgáltatási ágazathoz, ahol mínusz három százalék az érték. Ennél jobbat csak az áram-, gáz- és vízellátás területén tevékenykedők jeleztek, ott a munkaadók a munkapiac stagnálására számítanak. A gyártásban, a nagy- és kiskereskedelemben és a vendéglátásban működő munkáltatók a leginkább pesszimisták. A magyarországi gyártó cégek számára az sem kedvező, hogy Németországban mínusz 16 százalék ugyanez a mutató, vagyis a következő negyedévben még nem várható, hogy a német ipar megkezdje a kilábalást a válságból.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet