BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz százalék felett nőtt a cafeteria keretösszege

2008. szeptember 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csekély mértékű reálbér-emelkedésre számít a Hay Group az év egészére vonatkozóan legfrissebb felmérésének szerint: a kérdőíveik alapján 6,7 százalékos béremelést hajtanak végre az idén, ez pedig hajszállal magasabb az éves tervezett inflációnál. Jövőre már érezhető lesz a felmérés szerint a reálbér-növekedés, az előzetes tervek alapján ugyanis a vállalatok 5,9 százalékos béremelést hajtanak végre 2009-ben. Ezzel szemben a becsült infláció 4,6 százalékos lesz. Nem lesz jelentős differencia a fizikai dolgozók és a felső vezetők béremelése között, a fizikai alkalmazottak hat, a menedzserek 5,7 százalékos béremelése a terv. Persze ezeket a szándékokat erőteljesen befolyásolhatják az előre nem látható gazdasági és politikai változások - például az adótörvények is.
A béremeléseken túl érdemes megvizsgálni a béren kívüli juttatások körét is: annál is inkább, mert a teljes jövedelemtömegen belül egy vállalat életében nagyjából húsz százalékot tesz ki a juttatás, vagyis minden ötödik forint a fizetés feletti bónusz, cafeteria, egyéb juttatás. A Hay Group felmérése szerint a vállalatok mintegy 64 százaléka működtet cafeteria-rendszert (tavaly mindössze 49 százalékot tett ki ez a kör), jövőre pedig még többen tervezik alkalmazni ezt a juttatási formát, előreláthatólag a társaságok 80,7 százaléka ad majd ilyen-olyan természetbeni juttatást cafeteria-rendszeren belül. Ez az arány persze változhat, inkább csökkenhet, főleg azért, mert a kormány 11 százalékos ehóval kívánja adóztatni a juttatásokat.
Az idén jelentősen, 11,5 százalékkal emelkedett a cafeteria keretösszege: a fizikai dolgozók körében átlagosan évi 204 ezer forint a tavalyi 190 ezer forinthoz képest. Ez havonta 17 ezer forint értékű béren kívüli juttatást jelent. Az irodai alkalmazottak éves szinten 227 ezer forintra számíthatnak 210 ezer helyett, vagyis havi 18,9 ezer forint a cafeteria-keretösszegük. A szakértőknek 250 ezer forinttal kell beérniük - éves szinten - a tavalyi 220 helyett, vagyis havonta 20,8 ezer forint béren kívüli juttatást kapnak átlagban. Ehhez képest nincs lényeges eltérés a vezetők juttatásában: 255 ezer forintot kapnak évente a tavalyi 228 ezer helyett. A felső vezetők cafeteria-keretösszege 269 ezer forintra rúg az idén, a tavalyi 230 ezer forinttal szemben. Itt persze hatalmas szóródások vannak, éves szinten nem ritka az öt-hatszázezer forintos juttatási keret sem - mondta Fremda Balázs, a Hay Group szakértője.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet