– A Figyelő toplistáján elért eredményükre reagálva hangsúlyozták, hogy a sikerük titka nem az állami megrendelésekben rejlik. Kellemetlen ma egy ügynökség számára, ha bevételeinek jó része vagy akár egésze költségvetési forrásból származik?
– Cégvezetőként az egyik legfontosabb feladatom a Merlin egyenletes növekedésének biztosítása. Ennek egyik feltétele, hogy vállalkozásunk több lábon álljon, vagyis: a versenyszférából, nonprofit szervezetektől és az állami szektorból is kapjunk megrendeléseket. Hosszú távon csak ez a heterogén ügyfélkör és a politikai függetlenség jelenthet garanciát az élvonalbeli pozíciónk megőrzésére.
– Mennyire árnyékolták be az október 23-i rendezvénysorozat sikerét a zavargások?
– Nagyon; 23-án délelőtt az Andrássy úton még családok százaival sétálgattunk együtt a történelmi emlékképek között, melyeket korhű ruhákba öltözött színészek keltettek életre. Nagy örömmel láttuk, hogy ugyanilyen érdeklődés kíséri a többi programunkat is, így például a nyitott múzeumokat, ahol a gyermekek birtokba vették az ötven évvel ezelőtti járműveket vagy a budai rakparton felállított, két kilométer hosszú nemzetiszínű szalagot, ami képzőművészeti iskolások alkotásaiból állt. Akkor még azt gondoltuk, hogy az esti hírek 56 hőseinek méltó megemlékezéséről szólnak majd.
– Az egyik legrégebbi megbízójuk a Richter. Számítanak bővülésre a patikaliberalizáció kapcsán, feltéve, hogy az módosíthatja a gyógyszeripari cégek kommunikációs stratégiáját?
– Erről korai lenne bármit mondani, a jövő évi kommunikációt most tervezzük közösen a Richterrel. A vény nélkül kapható gyógyszerek forgalmazásának pontos technikai részletei még kidolgozás alatt állnak, de úgy gondolom, hogy a Richter stratégiáját alapvetően nem befolyásolják. Jelenleg fut egy imázskampányunk Van, amiben igazán jók vagyunk címmel, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy a Richternek a legtöbb betegségre van hatékony és megfizethető megoldása, amelyet a készítmény helyettesíthetősége esetén érdemes választani.
– A honlapjuk szerint kormányzati lobbival is foglalkoznak. Alkalmaznak igazolvánnyal rendelkező bejegyzett lobbistát is?
– Nem a szó szoros értelmében lobbizunk, vagyis bejegyzett lobbistánk nincs. Van olyan kollégánk, aki kimondottan erre szakosodott, és olyan ügyekben tud közbenjárni, ami kormányzati és civil szférát is érint. Ügyfelünk például a Magyar Sörgyártók Szövetsége, esetükben az alkoholreklámozásra vonatkozó jogszabályok esetleges módosítása kapcsán járunk el. Fontos téma az ittas vezetés veszélyeire való figyelemfelhívás is, amelyet minél jobban be kell építeni az alkoholfogyasztással leginkább érintett és veszélyeztetett társadalmi közeg – főképp a fiatalok – tudatába. E kérdésben a társadalmi konszenzus fenntartása szintén nem egyértelmű lobbitevékenység, de hasonló munkát igényel.
– Minek köszönhették a tavalyi nagymértékű bővülést?
– Üzleti filozófiánk alapjaiban eltér a legtöbb versenytársunkétól. Nem kommunikációs termékeket értékesítünk, vagyis nem előre beárazott sajtótájékoztatókat, reklámkampányokat, webfejlesztéseket kínálunk ügyfeleinknek. Tevékenységünk első lépésben mindig konzultatív jellegű, melynek során az ügyfelek üzleti célkitűzéseit igyekszünk megérteni, ehhez illesztjük az általunk javasolt kommunikációs megoldást. Soha nem törekedtünk arra, hogy szakmai pályázatokon vagy kreativitási versenyekben jeleskedjünk, számunkra nagyobb elismerés, ha ügyfeleink eredményes üzleti évet zárnak a segítségünkkel. A tavalyi nagymértékű bővülés e filozófia eredményességét igazolja.
– Jóval szélesebb a profiljuk, mint egy pr-ügynökségnek. Erre van igénye az ügyfeleknek?
– Piacot vesztenek majd azok a cégek, amelyek klasszikus pr-ügynökségként definiálják magukat. Sok reklámügynökség alapított pr-divíziót, mi viszont nem alapítottunk reklámdivíziót. Inkább testreszabott megoldásokat kínálunk, és kimutatjuk, hogy ezekkel az ügyfél a jó hírnév növekedésén túl mekkora árbevétel-bővülést ér el. Ez kizárólag pr-eszközökkel nehezen menne. Ha integrált kampányt készítünk, amelybe a sajtószerepléseken túl direkt marketinget, célzott kommunikációt és rendezvényelemeket építünk, mérhetővé tudjuk tenni, hogy két forint elköltéséből mennyi haszna származik az ügyfélnek.
– A következő években gazdasági visszaesés várható, a megszorítások miatt megcsappannak az állami megrendelések és a cégeknél is először a reklám- és marketingköltségekből vágnak majd vissza. Ennek ellenére jövő évre is jelentős bővülést várnak?
– Szeretnénk többet nőni, mint a versenytársaink. Húszszázalékos emelést tervezünk, amire reális esély van, a saját ügyfeleinknél ugyanis egyre szélesebb körű szolgáltatásportfóliót nyújtunk. A nagy cégek egy része recesszió esetén nem a klasszikus atl-kampányokban gondolkodik, hanem egyéb alternatív, költséghatékony megoldáshoz fordul, ami a malmunkra hajtja a vizet. Az állami megrendelések eddig is esetiek voltak. Az biztos, hogy nagyon komoly költségvetési stop van, de nyitott szemmel járunk, és lehetőség esetén pályázunk.
– A klasszikus reklám egyre kevésbé hatékony, a fogyasztók lassan immúnisak lesznek. Önök mit ajánlanak helyette?
– Ügyfélkörünkben található it-vállalat, gyógyszeripari cég és szállodalánc is. A célzott elérés a legfontosabb, ezért adatbázis-alapú direkt marketinget kombinálunk pr-megoldásokkal. Ezenkívül speciális rendezvények lebonyolítását is vállaljuk. Az integrált, egy kézből irányított, egységes stratégia alá vont szolgáltatáscsomag a sikerünk titka, vagyis a növekedés egyetlen záloga.
– Milyen tervei vannak az ügynökségnek hosszabb távra?
– Előremenekülünk, ahogy mindig is tettük. Nem szeretnék kizárólag Magyarországon maradni, a külföldi ügynökségekről szerzett tapasztalataink alapján úgy látjuk, bőven van keresnivalónk a környező, elsősorban a volt szocialista országok piacán.
– Hogy bírja ezt a tempót egy 25 fős csapat?
– Minél nagyobbak leszünk, a cég stabilitása szempontjából annál fontosabbá válik az előrelátó üzleti tervezés, munkatársaink folyamatos képzése és motivációja, az ügyfélelégedettség megtartása érdekében pedig nagy hangsúlyt fektetünk ISO-folyamataink pontos betartására is. A dolgozói létszám jelentős bővítését már nem tervezzük, mert el akarjuk kerülni, hogy nagyvállalattá bővüljünk, és kommunikációs konzervanyagokat gyártsunk futószalagon. Ebbe már sok multinacionális cég nemzetközi ügynöksége belebukott. Ügyfeleink kommunikációs szakértőként tekintenek ránk, és a napi tevékenységük során gyakran kérik véleményünket. A jövőben is ezt a pozíciót, ezt a szoros bizalmi kapcsolatot kell megőriznünk meglévő ügyfeleinknél és kiépíteni új partnereinknél.
