Várhatóan két-három hónap múlva válnak elérhetővé a Zöld Beruházási Rendszerhez kapcsolódó pályázatok - tájékoztatta a Napit Dióssy László, a zöldtárca államtitkára. A szén-dioxid-kibocsátás csökkentését és az energiahatékony felújításokat támogató, egyelőre meg nem határozható volumenű, mindenesetre több tíz milliárdos nagyságrendű pályázati keret felhasználását szigorú protokoll szerint ellenőrzik a Magyarországon megtakarított kibocsátási kvótát megvásárló spanyol és belga partnerek. A meglévő épületek energiahatékonyságának javítását és a megújuló energiát használó rendszerek kiépítését támogató programoknak igazoltan csökkenteniük kell a szén-dioxid-kibocsátást.
Első lépésben a meglevő, hagyományos építésű házak és lakások, valamint közintézmények komplex energiahatékony felújítására ír majd ki pályázatot a környezetvédelmi tárca. A nemzeti éghajlat-változási stratégia szerint 2020-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását harmadával csökkenteni lehet.
