BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre kevesebbet kérnek a Széchenyi Vadászkastélyért

2011. február 2. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ismét piacra kerültek a több mint hét éve felszámolás alatt lévő, a hitelezőknek közel egymilliárd forinttal tartozó SZVRT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. vagyonelemei - tájékoztatta lapunkat Katona József felszámolóbiztos, a Kurátor-Felszámoló Kft. munkatársa. A közel 35 ezer négyzetméteres területen lévő, rábasebesi kastélyszállóért ezúttal nettó 400 millió forintot kérnek, míg a nagyrészt beépített berendezéseket, eszközöket és felszereléseket 23 millió forintért hirdették meg. (Az ingatlanegyüttesért 2009 nyarán még 650, tavaly 470 millió forintot kértek.) A működőképesség megőrzése érdekében a vagyont kizárólag egyben kívánják értékesíteni. Pályázni február 14-éig lehet.

Az 1326 négyzetméteres Széchenyi Vadászkastély a XX. század elején épült, a második világháború után állami tulajdonba került. Az építészetileg értékes ingatlanra a rendszerváltást követően a helyi önkormányzat is pályázott, ám az végül befektetők tulajdonába került. Az ősfás park közepén elhelyezkedő ingatlant a kilencvenes évek elején kezdték el felújítani, bővíteni. A több száz milliós rekonstrukció során a kastélyban 22 apartmant, szállodai szobákat, lakosztályokat és kiszolgáló helyiségeket alakítottak ki. Hozzáfogtak egy szállodai szárnnyal is rendelkező gazdasági épület megvalósításához is, ám ez azóta sem készült el, és az építéshez szükséges engedélyek is érvényüket vesztették. A területen még egy 1300 méter mély, úgynevezett lágy hévíztartalmú termálkút is van, amely a terület további hasznosítását segítheti. A Széchenyi Vadászkastélyból akár egy ötcsillagos wellness-szálloda is kialakítható. A beruházó a felújítást nagyrészt hitelből és az üdülési jogok értékesítéséből próbálta finanszírozni, ám hamar kiderült, hogy ez nem járható út. A kilencvenes évek közepétől vendégeket fogadott a kastélyszálló, de a bevétel a működési költségeket sem fedezte, így a félkész létesítményre csakhamar lakat került. Többszöri tulajdonosváltást követően az ingatlant 2003 nyarán az azóta ugyancsak felszámolás alá került Széchenyi Vadászkastély Rt.-től a Kastély 2003 Kft. vásárolta meg, amely még ugyanebben az évben a cég nevét SZVRT-re változtatta. Az építkezést ez a tulajdonos sem tudta befejezni. A felszámolóbiztos elmondta, hogy még jelenleg is folynak azok a perek, amelyeket az üdülési joggal rendelkező kisbefektetők indítottak az SZVRT, illetve a korábbi tulajdonosok ellen. A beruházók a kilencvenes években több mint ezer üdülési jogot értékesítettek; volt olyan kisbefektető, aki csaknem egymillió forintot fizetett be és egyszer sem tudta igénybe venni a szálloda szolgáltatásait. A bajai székhelyű SZVRT-nek jelentős jelzáloggal terhelt banki tartozása van, így az egyéb hitelezők csak rendkívül korlátozott mértékben juthatnak majd hozzá követelésük ellenértékéhez.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet