BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eladó az újkígyósi faüzem

A falemezüzemmel szembeni egymilliárdos követelésállomány alig egy tizede folyhat be a vagyonértékesítésből.

2009. november 4. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nyilvános pályázaton keres új tulajdonost a tavaly november óta felszámolás alatt álló Újkígyósi Falemezüzem Kft. vagyonára a felszámoló Cég Felügyelet Kft. - tudta meg lapunk. A Békés megyei üzem bedőléséhez nagymértékben hozzájárult a nemzetközi gazdasági válság, valamint a dán, svéd és norvég partnereinek 50-60 millió forintos tartozása - mondta a Napinak Bényi Tamás felszámolóbiztos. Emellett a termékek versenyképességét csökkentette a gépek, berendezések technológiai elavultsága, fejlesztésre pedig abban az időszakban már nem lehetett gondolni. A felszámolási eljárás megindításának közvetlen okaként a felszámoló a mintegy 800 millió forintos banki tőkeinjekciót említette, amelyet követően további finanszírozásra nem számíthatott az üzem, a felszámolás is banki kezdeményezésre indult. A negyvennapos bejelentési határidőig 116 hitelező egymilliárd forint feletti követelésigényét vették nyilvántartásba. A legnagyobb tételt az Erste, a K&H és a Budapest Bank összesen 800 milliós követelése teszi ki, a bankok jelzálogjoggal is rendelkeznek az egész gyárra és berendezéseire.
Papíron a vagyon kétmillió forint híján fedezné ezeket a követeléseket, de Bényi szerint optimális esetben is 100 millió forint alatti bevételre számítanak a vagyonértékesítésből, részben az elavult géppark, részben a raktárkészletek minőségromlása miatt. Korábban Sátoraljaújhelyen és Újkígyóson már értékesítettek egy-egy csarnoképületet, egyenként 21 millió forintért, az új, ismételt meghirdetés azonban nem kecsegtet komoly sikerrel. Szakmai, köztük osztrák befektetők is érdeklődtek az üzem iránt, de a tárgyalások a gazdaságossági problémák miatt kudarcba fulladtak - mondta Bényi, hozzátéve: még bíznak abban, hogy a vagyon egyben való értékesítésével újraindulhat a termelés. Önálló cégként 1991-től üzemelt az Újkígyósi Falemezüzem, helyi tulajdonosi körrel. A 62 fővel induló vállalkozás fénykorában 248 dolgozót foglalkoztatott, éves forgalma elérte az 1,7 milliárd forintot. Fő tevékenysége a rönkből előállított hámozott furnér gyártása, abból rétegelt falemezek, bútorlapok, székülések és -támlák készítése volt. Az eladásra most meghirdetett vagyonelemek között szerepelnek a társaság újkígyósi telephelyei, irodaházzal, üzemi és raktárépületekkel, acélvázas zárt csarnokkal. Emellett különálló furnér- és rétegeltlemez-gyártó gépsorokat, valamint a megmaradt raktárkészletet is meghirdették. Az irányár összesen megközelíti a 800 millió forintot. Az ajánlatokat november 13-án lehet benyújtani a felszámoló szegedi irodájában.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet