BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A posta ismét kiírta kártyaközponttenderét

2009. május 20. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Posta (MP) Zrt. évi 27 millió tranzakció kezelésére alkalmas bankkártyaközpont kialakítására és a kapcsolódó szolgáltatások ellátására hirdetett tárgyalásos közbeszerzési eljárást. Az év elején már írtak ki erre egy közbeszerzést, amelyet azonban indoklás nélkül visszavontak (erre egyébként a közbeszerzési törvény lehetőséget ad). A központ Visa- és MasterCard-környezetben látja majd el a hálózatfelügyeleti funkciót. A kártyaközpont kialakítása mellett a nyertes ajánlattevővel karbantartásra és szoftverkövetésre, valamint alap- és kiemelt képzési szolgáltatásokra is szerződést kötnek. Részteljesítésre nem fogad el ajánlatokat a posta, amely a központ saját tulajdonba vételére a későbbiekben sem szerezne opciót. A részvételi jelentkezések benyújtására június 8-áig van lehetőségük a pályázóknak.
A postahivatalokban 1998 óta lehet bankkártyát használni. Az MP jelenleg 5800 saját tulajdonú pos-terminált üzemeltet országszerte, ezeken tavaly 13,2 millió tranzakciót bonyolítottak, mintegy 380 milliárd forint értékben. A plasztiklapok elfogadására a postahivatalok mellett a mobilpostákon is lehetőség van. A postai kártyahasználat kritikus pontja, hogy a tranzakció nem "ingyenes" bankkártyás fizetésnek, hanem az ügyfelek számára külön költséget jelentő készpénzfelvételnek minősül. Tomecskó Tamás, az MP szóvivője lapunknak ezt azzal indokolta, hogy a posta a sárga csekkek befizetésekor csupán a pénzforgalmi közvetítő szerepét tölti be, így a kártyaelfogadást biztosító banknak fizetendő, a vásárlási összeg bizonyos százalékában meghatározott úgynevezett kereskedői jutalékot - éves szinten milliárdos nagyságrendje miatt - az MP nem tudja magára vállalni. Ezzel szemben a kiskereskedelmi gyakorlatban a terminálüzemeltetők saját hasznuk rovására "lenyelik" a tranzakciót terhelő jutalékot.
A szóvivő hangsúlyozta: a sárga csekken befizetett összeg nem a posta bevétele, a pénzt csupán továbbításra veszik át. Pénzügyi szolgáltatásokból egyébként tavaly 55 milliárd forint árbevételt ért el az MP, ennek mintegy 60 százaléka származott a készpénz-átutalási megbízásokból, vagyis a csekkfeladásokból. A postahivatalokban tavaly 232,4 millió csekket adtak fel, összesen 3073 milliárd forint értékben.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet