A digitális átálláshoz kapcsolódó piacfelmérés lebonyolítására írt ki nyílt közbeszerzési eljárást a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH). A kutatás eredményeit, amelyeket az NHH nyilvánosságra hoz, elsősorban házon belül használnák fel. Márton György szóvivő tájékoztatása szerint ugyanakkor az sem zárható ki, hogy a későbbiekben a felmérés adatait más, a digitális átállással kapcsolatos fogyasztói ismeretek bővítését célzó programok során is hasznosítják. A felméréssel a lakosság tájékozottságán túl a hatóság arra is választ kíván kapni, hogy milyen körben érhetők el a digitális televíziós és rádiós szolgáltatások, illetve milyen mértékű jelenleg a háztartások eszközellátottsága és a fogyasztók hogyan férhetnek hozzá a digitális adások vételére alkalmas berendezésekhez. Ennek érdekében a közbeszerzés országos bolti megfigyelésre és ármonitoring-tevékenységre is kiterjed. A pályázat ajánlattételi határideje május 4. Azok a cégek tehetnek ajánlatot, amelyek az elmúlt két évben rendelkeznek évi legalább 30 millió forintos nettó árbevétellel, valamint összesen két országos, telekommunikációs piackutatási referenciával.
Az év végéig elvégzendő piacfelméréssel a digitális átállás kezdeti eredményeit kívánják rögzíteni; a hálózat és a szolgáltatásfejlesztés helyzetét és a lakossági tájékozottságot illetően a hatóság a következő években további kutatásokat rendel majd. Az NHH legutóbbi, 2008 őszén végzett felmérése szerint Magyarországon a háztartások 29,3 százaléka rendelkezett szoba- vagy tetőantennával, 23,6 százalékuk pedig továbbra is csak kizárólag analóg földfelszíni vétellel. Mindeddig a felnőtt lakosság 53 százaléka hallott már arról, hogy 2012 januárjáig megváltozik a földfelszíni műsorszórás rendszere és 55 százaléka tud a digitális földfelszíni sugárzás 2008-as indulásáról.
Az Antenna Hungária (AH) Zrt. tavaly szeptemberben írta alá a digitális földfelszíni televíziós és rádiós műsorszóró hálózat üzemeltetéséről szóló szerződést az NHH-val. Az azóta megvalósult hálózatépítés és -fejlesztés eredményeként az AH digitális televíziós (DVB-T) hálózata az ország lakosságának 60, a digitális rádiós szolgáltatás (DAB+) pedig mintegy 30 százaléka számára érhető el.
Az AH a budapesti, kabhegyi és szentesi adóállomások körzetében tavaly decemberben indította el a MinDig Tv szolgáltatást a Duna Tv HD és a Duna II Autonómia SD felbontású műsoraival. A műsorszóró társaság nem sokkal ezután megkezdte a Magyar Televízió m1 és m2 csatornájának kísérleti jellegű sugárzását is, a "királyi" televízió műsora február végéig volt elérhető a digitális platformon. Az AH jelenleg is számos műsorszolgáltatóval folytat tárgyalásokat a DVB-T-n való megjelenésről, érdeklődésünkre azonban a társaságnál az érintett médiumokat nem kívánták konkrétan megnevezni.
