A szénhidrogén-kutatásra és -kitermelésre létesített, állami tulajdonban lévő, mára meddővé vált 2350 kút felmérésére írt ki tárgyalásos közbeszerzési pályázatot a Bányavagyon-hasznosító Kht. – derül ki a Közbeszerzési Értesítőből. A cél egy olyan információs rendszer létrehozása, amely tartalmazza többek között a kutak koordinátáit, térképeit és ingatlan-nyilvántartási adatait is. Emellett a pályázat győztesének helyszíni bejáráson kell meghatároznia a kutak műszaki állapotát és környezetterhelési kockázatát. Az adatbázis létrehozására a szerződés megkötésétől számítva öt hónapja lesz a nyertes cégnek vagy konzorciumnak.
A közbeszerzés célja a meddő kutak műszaki, környezeti kockázati állapotának értékelése, hasznosíthatóságának feltérképezése – tudta meg lapunk Horváth Gyulától, a Bányavagyon-hasznosító Kht. munkatársától. A kutakat a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kötött vagyonkezelési szerződés alapján jelenleg is nyilvántartja a kht., ugyanakkor a kutak hasznosíthatóságát, forgalmi értékét csak az új, várhatóan szeptemberben már rendelkezésre álló minősítés, értékbecslés alapján lehet meghatározni. A meddő kutak között minden bizonnyal vannak olyanok, amelyek további hasznosíthatósága is megoldható, például geotermikus céllal. A bányatörvény szerint 2014-ig el kell végezni az állami tulajdonban lévő meddő kutakkal kapcsolatos tájrendezési, felszámolási és rekultivációs feladatokat. 2004-ben a kht. is részben e cél megvalósítására jött létre. (A társaság a Szénbányászati Szerkezetátalakítási Központ tulajdonában van.) Ennek a programnak a megvalósítására kell majd fordítani a felmérést követő esetleges kútértékesítésből származó bevételt – tette hozzá Horváth Gyula.
A pályázatok elbírálásánál az ajánlati ár 70 százalékos súllyal szerepel, míg kisebb súllyal figyelembe veszik a kiírtnál kedvezőbb teljesítési határidőt és a vállalt késedelmi kötbér nagyságát. Az uniós értékhatárt meghaladó nagyságrendű közbeszerzésre április 3-ig lehet jelentkezni.
