Március 17-én jár le annak a pályázatnak a határideje, amelyet hat agrárszaklap alapítói és kiadói jogaira írt ki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), illetve a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) megbízásából a Spencer International Hungary Management Kft. (NAPI Gazdaság, 2006. február 23., 8. oldal). Az FVM vagyonkezelésében lévő lapcsalád szaklapjait Magyarország legnagyobb agrárszaklap-kiadójának számító Magyar Mezőgazdaság (MM) Kft. adja ki az agrártárcával kötött – legutóbb 2004 szeptemberében öt évre megújított – megbízási szerződés alapján. Ezt a szerződést azonban a szaktárca felmondta, így a kiadó pert kezdeményezett a kiadói jogokért, a pert azonban a felek közös megegyezéssel szüneteltetik 2006. május 18-ig; addig valószínűleg el is dől, ki nyeri a pályázatot. Az alapítói és kiadói jogokra az MM Kft. és a Szabad Földet kiadó Szabad Lap Kft. együtt, azaz konzorciumban pályázik. Nyertességük esetén a szerződés megkötéséig gazdasági társaságot hoznak létre, amellyel majd a kiírók szerződést kötnek.
A tervünk egy olyan tőkeerős lapkiadó vállalkozás létrehozása, amelyben a szakmai kiadványok, a szakkönyvek és a vidéknek szóló legnagyobb példányszámú hetilap együtt van – mondta lapunknak Hájos László, az MM Kft. ügyvezetője, a Magyar Mezőgazdaság hetilap főszerkesztője. Hangsúlyozta, hogy veszteséges lapokat vettek át, az 1992-től kiadott Magyar Mezőgazdaság után 1993-ban további lapokat is egy másik, csődbe ment cégtől, mostanra azonban mindegyik újság nyereséges. Az MM Kft. ugyanis egyik évben sem fizetett osztalékot, a megtermelt nyereséget mindig visszaforgatták, fejlesztésre fordították, nem beszélve a megváltozott gazdasági körülmények által megkívánt tartalmi újításokról és újabb szaklapok megjelenéséről. Az utóbbi években 600-650 millió forint volt az árbevételük, nyereségük pedig körülbelül 2-3 százalék a korszerű kiadói szervezet kialakítása következtében. Fejlesztésre ugyanakkor a továbbiakban is fordítani kell, ehhez pedig tőkeerős befektető szükséges. Ezért Hájos László szerencsésnek tartja a konzorcium ötletét, amelyben a szakmai és a pénzügyi befektető együtt van és a jelenlegi konstrukcióban készülhetnek tovább a lapok. Ráadásul egy olyan médiacsoport jöhet létre, amilyen eddig még nem volt a szinergiák jócskán növelik a szaklapok esélyeit – tette hozzá a főszerkesztő, akinek nincs tudomása arról, hogy rajtuk kívül pályázik-e még más is.
