BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ingatlanértékesítésből is fejlesztene az egészségügyi tárca

Az Egészségügyi Minisztérium két budapesti ingatlan értékesítéséből idén mintegy 2,5 milliárd forint bevételt vár. Az épületeket már 2004 óta próbálja a Kincstári Vagyoni Igazgatóság eladni, eddig sikertelenül.

2006. március 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) március közepén hirdet új pályázatot az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vagyonkezelésében lévő II. kerület, Völgy utcai volt kórházépület értékesítésére – mondta a NAPI Gazdaságnak Bardóczy Árpád, a KVI értékesítési főosztályvezetője. Az ingatlant 2004 óta már többször próbálta eladni a KVI, irányára az első pályázat nettó egymilliárd forintjához képest most mintegy 700 millió forint körül járhat, azonban pontos összeget az igazgatóság most nem határoz meg. Az ajánlatok között árverseny dönthet. A bevétel a pszichiátriai intézet felügyeleti szervéhez, az Egészségügyi Minisztériumhoz (EüM) folyik majd be, hasonlóan a – szintén már többször meghirdetett – Svábhegyi Gyermekgyógyintézet vagyonkezelésében lévő, XII. kerület, Béla király úti volt kórház és nővérszálló esetleges értékesítéséhez. Az utóbbit a KVI várhatóan májusban hirdeti meg újra; az új pályázat itt is változást hoz az előzőekhez képest, hiszen az ingatlan egy része azóta műemléki védettség alá került. (Az ingatlan első irányára nettó 4 milliárd forint volt.)
Az EüM idei ingatlanértékesítési tervében továbbra is szerepel a Völgy utcai és a Béla király úti ingatlan, azonban ezek piacképessége korlátozott – amit az eddigi sikertelen értékesítési pályázatok igazolnak –, így a 2006-os értékesítés rendkívül bizonytalan – tájékoztatta lapunkat az EüM. (A befektetőket távol tarthatta a pályázattól a magas telekáfa és az ingatlanok intézményi övezeti besorolása is.) Optimális esetben ezekből összesen nettó 2,5–2,8 milliárd forint bevétellel számol a minisztérium, amely más ingatlanok idei értékesítési lehetőségét is vizsgálja. A tárca ingatlanértékesítésből – a 2006-os költségvetési törvény szerint – legfeljebb nettó 7 milliárd forint bevételhez juthat, ugyanakkor az EüM szerint ez kizárólag lehetőség, hiszen ennek megállapításakor még számoltak a balatonvilágosi Club Aliga-ingatlanok értékesítéséből a minisztériumot megillető 4,5 milliárd forinttal is. A Club Aliga vagyonkezelői jogát azonban – annak elhúzódó és sikertelen értékesítése miatt – tavaly elcserélte az EüM a Pénzügyminisztérium (PM) felügyelete alá tartozó KVI-vel a Vigadó–Szende Pál utcai ingatlanok vagyonkezelői jogával, így annak sikeres értékesítésével nettó 3,5 milliárd forintot kapott. (Ezt a sürgősségi betegellátás fejlesztésére költötte a minisztérium: 2,5 milliárdot az Országos Mentőszolgálat járművek és felszerelések vásárlására, a fennmaradó részt pályázaton nyerhették el a kórházak, illetve fenntartóik.)
Idén a két budapesti ingatlanból esetleg befolyó mintegy 2,5 milliárd forintot a „21 lépés” keretében az egészségügy fejlesztéséért megkezdett programok folytatására fordítaná a minisztérium, elsősorban a mentőállomások fejlesztésére, a sürgősségi fogadóhelyek létesítésére és műszerberuházásra.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet