A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) március közepén hirdet új pályázatot az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vagyonkezelésében lévő II. kerület, Völgy utcai volt kórházépület értékesítésére – mondta a NAPI Gazdaságnak Bardóczy Árpád, a KVI értékesítési főosztályvezetője. Az ingatlant 2004 óta már többször próbálta eladni a KVI, irányára az első pályázat nettó egymilliárd forintjához képest most mintegy 700 millió forint körül járhat, azonban pontos összeget az igazgatóság most nem határoz meg. Az ajánlatok között árverseny dönthet. A bevétel a pszichiátriai intézet felügyeleti szervéhez, az Egészségügyi Minisztériumhoz (EüM) folyik majd be, hasonlóan a – szintén már többször meghirdetett – Svábhegyi Gyermekgyógyintézet vagyonkezelésében lévő, XII. kerület, Béla király úti volt kórház és nővérszálló esetleges értékesítéséhez. Az utóbbit a KVI várhatóan májusban hirdeti meg újra; az új pályázat itt is változást hoz az előzőekhez képest, hiszen az ingatlan egy része azóta műemléki védettség alá került. (Az ingatlan első irányára nettó 4 milliárd forint volt.)
Az EüM idei ingatlanértékesítési tervében továbbra is szerepel a Völgy utcai és a Béla király úti ingatlan, azonban ezek piacképessége korlátozott – amit az eddigi sikertelen értékesítési pályázatok igazolnak –, így a 2006-os értékesítés rendkívül bizonytalan – tájékoztatta lapunkat az EüM. (A befektetőket távol tarthatta a pályázattól a magas telekáfa és az ingatlanok intézményi övezeti besorolása is.) Optimális esetben ezekből összesen nettó 2,5–2,8 milliárd forint bevétellel számol a minisztérium, amely más ingatlanok idei értékesítési lehetőségét is vizsgálja. A tárca ingatlanértékesítésből – a 2006-os költségvetési törvény szerint – legfeljebb nettó 7 milliárd forint bevételhez juthat, ugyanakkor az EüM szerint ez kizárólag lehetőség, hiszen ennek megállapításakor még számoltak a balatonvilágosi Club Aliga-ingatlanok értékesítéséből a minisztériumot megillető 4,5 milliárd forinttal is. A Club Aliga vagyonkezelői jogát azonban – annak elhúzódó és sikertelen értékesítése miatt – tavaly elcserélte az EüM a Pénzügyminisztérium (PM) felügyelete alá tartozó KVI-vel a Vigadó–Szende Pál utcai ingatlanok vagyonkezelői jogával, így annak sikeres értékesítésével nettó 3,5 milliárd forintot kapott. (Ezt a sürgősségi betegellátás fejlesztésére költötte a minisztérium: 2,5 milliárdot az Országos Mentőszolgálat járművek és felszerelések vásárlására, a fennmaradó részt pályázaton nyerhették el a kórházak, illetve fenntartóik.)
Idén a két budapesti ingatlanból esetleg befolyó mintegy 2,5 milliárd forintot a „21 lépés” keretében az egészségügy fejlesztéséért megkezdett programok folytatására fordítaná a minisztérium, elsősorban a mentőállomások fejlesztésére, a sürgősségi fogadóhelyek létesítésére és műszerberuházásra.
