Az Európai Unió előírja, hogy a strukturális alapokból finanszírozott magyarországi fejlesztéseket széles körben – nem csak a pályázók és a potenciális pályázók, hanem az egész lakosság körében – be kell mutatni és ismertetni – mondta a NAPI Gazdaságnak Halm Tamás, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnökhelyettese. A hivatal így idén 300 millió forintot költ magyar forrásból egy online játék-vetélkedő kifejlesztésére, lebonyolítására, üzemben tartására, valamint a hozzá kapcsolódó kommunikációs és médiafeladatok ellátása. A játék célja, hogy megmozgassa a 14–18 éves korosztályt; a feladat az, hogy a fiatalok saját lakókörnyezetükben tervezzenek meg egy fejlesztést, majd ezeket két fordulóban, először régión belül, majd országos szinten versenyeztetik egymással. Az NFH célja, hogy a fiatalok is fogékonyak legyenek a már megvalósult fejlesztésekre, illetve az ebben rejlő lehetőségekre. Ezek mellett – a hivatal tervei szerint – az unióval és a strukturális alapokkal kapcsolatos ismeretterjesztés is megjelenik majd az interaktív játékban. A megvalósításra szóló közbeszerzés előzetes tájékoztatója már megjelent az EU hivatalos lapjában, Halm szerint az NFH már jóváhagyta a kiírást, így az egy-két héten belül megjelenik az internetes és a nyomtatott közbeszerzési értesítőkben. A játék a közbeszerzés lefolytatása, majd a fejlesztés után, leghamarabb a nyár elején, legkésőbb ősszel indul.
Az NFH kommunikációs és partnerségi büdzséje tavaly 430 millió forint volt – ebből 300 milliót költenek most a játékra –, idén pedig 105 millió forint áll rendelkezésre.
A hivatal és az operatív programok irányító hatóságai – közös finanszírozásban – tavaly ősszel négy közbeszerzési eljárást írtak ki bruttó csaknem kétmilliárd forint értékben a strukturális alapok magyarországi eredményeinek kommunikációjára. A médiafelület-vásárlásra kiírt nettó 760 millió forint keretösszegű tendert a MindShare Médiaügynökség Kft. nyerte, a kommunikációs kampány rendezvényeinek szervezésére szóló, nettó 320 milliós pályázaton pedig a Sensation Produkció Kft. bizonyult a legjobbnak (NAPI Gazdaság, 2005. december 21., 7. oldal). A cikkek, riportok és műsorok készítésére, gyártására és elhelyezésére szóló 240 millió forintos tendert érvénytelennek nyilvánították, mivel az egyik jelentkező visszalépett, a másik ajánlata pedig nem felelt meg a kiíró elvárásainak. A kommunikációs kampány és a reklámanyagok tervezésére meghirdetett nettó 112 millió forint keretösszegű eljárás részeredményét az egyik kiesett pályázó (Grant Reklám Kft.) megtámadta a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, amely végül egymillió forintra büntette az NFH-t, mondván, a hivatal által alkalmasnak talált jelentkezők – a Sky Marketing Kft., a McCann Erickson Budapest Kft., a Young & Rubicam Budapest Kft., az Ogilvy & Mather Rt. és a Hammer Advertising Kft. – referenciamunkája nem felelt meg a kiírásnak, így azok jelentkezését már az eljárás elején el kellett volna utasítani. A hivatalban csak találgatni tudnak, hogy mi lehetett a baj, ugyanis a kiírás szövegét szó szerint értelmezve a strukturális alapokkal kapcsolatos kreatív feladatokra kellett referenciát benyújtani a jelentkezőknek, ám referenciája egyik ügynökségnek sem lehet, mivel idáig nem népszerűsítették Magyarországon az alapokat. Így az NFH bírósághoz fordult, és kérte a KD határozatának felülvizsgálatát.
A hivatal újra kiírta az első körben eredménytelenül zárult tendereket, ugyanazokat a cégeket kérve fel ajánlattételre, amelyek korábban is jelentkeztek. Hiába van már médiafelület-vásárlója az NFH-nak, ha kreatív ügynökség és feladatok hiányában nem tudja – a tervezett januári időpontban – elindítani a kampányt. Az NFH szerint mindkét pályázaton – ha a közbeszerzési törvény lehetővé teszi sürgősség miatt a gyorsított tárgyalásos eljárást – várhatóan február közepén hirdetnek eredményt. A kampány így február végén indulhat.
