Jelentős adósságot halmozott fel a Baranya Megyei Kórház, ezért a tulajdonos megyei önkormányzat magánkézbe adná a működtetését a következő 30 évre. A most megjelent nyilvános pályázat szerint a befektetőnek nemcsak a pécsi intézmény adósságát kell átvállalnia, hanem mintegy 6 milliárd forint értékű fejlesztést is meg kell valósítania. Ebből – a kórház szakmai-fejlesztési programja szerint – 3,4 milliárd forint szükséges majd az építészeti fejlesztéshez és évente 120 millió forint a gép- és műszerpark korszerűsítéséhez. A kórház jelenleg 600 aktív és 124 krónikus ággyal rendelkezik, magas kihasználtsággal. Az intézmény idén az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott tevékenységekből 4,2 milliárd forint, valamint 15 millió forint saját bevételhez jut. A pályázat kiírásáról a megyei önkormányzat közgyűlése döntött szeptemberben, amely kidolgoztatott egy szakmai-fejlesztési koncepciót és a struktúra átalakításához szükséges javaslatokat készíttetett. A tervek között szerepel többek között egy sürgősségi centrum, hotelszolgáltatás, egynapos sebészeti beavatkozásra alkalmas részleg kialakítása. A kórház az elmúlt években 2 milliárd forint cél-, illetve címzett támogatást kapott, ám az épületek rekonstrukcióját nem sikerült befejezni.
Magyarországon egészségügyi intézmény magánosításakor csak a szolgáltatás kerül a befektető tulajdonába, az épületek, berendezések az eddigi tulajdonosnál – önkormányzat, állam, minisztérium – maradnak. A befektető nem csökkentheti a kapacitást és a meglévő ellátási kötelezettsége is megmarad. A Baranya Megyei Kórház működtetésére január 31-éig lehet – csak személyesen – ajánlatokat benyújtani a megyei önkormányzat közgyűlésének címén.
