Budapest önkormányzatának főpolgármesteri hivatala európai uniós, tárgyalásos közbeszerzési eljárást írt ki hosszú lejáratú hitelek felvételére – tudta meg a NAPI Gazdaság Moskovics Pétertől, a pénzügyi bizottság elnökétől. A 25 milliárd forintnyi, 2006-ban esedékes folyósítású hitelt a főváros infrastrukturális beruházásokra, útfelújításokra és egyes pályázatok önkormányzati önrészeként használja majd föl. Ez a legnagyobb összeg, amit egy önkormányzat valaha közbeszerzéssel hitelként fölvett – tette hozzá Moskovics. A hitelkeretet három, egyenként 8,3 milliárd forintos részre osztották. (A kiírás szerint a főváros fenntartja a jogot, hogy a hitelkeretek minimális összegét bármikor legfeljebb 50 százalékkal növelje vagy 90 százalékkal csökkentse.) A hiteleket 5, 7 és 9 évre kívánja fölvenni az önkormányzat, míg az első tőketörlesztés 3,5, 5,5 és 7,5 év múlva lenne esedékes. A hitelintézetek részvételi szándékukat január 4-éig jelezhetik a főpolgármesteri hivatalnak.
A magyarországi bankok számára a 25 milliárdnyi hitel egybeni meghirdetése talán túl nagy falat lett volna, ugyanakkor a háromféle keret élesebb versenyt is hozhat a pénzintézetek között – mondta a bizottsági elnök. A pályázaton az összeg nagysága miatt rendkívüli érdeklődésre számít a városháza.
