A Semmelweis Egyetem több szakterületet is magánkézbe adna a tulajdonába tartozó Kútvölgyi Klinika rendelőintézetének szolgáltatásaiból. A reumatológiai és ortopédiai járóbeteg-szakrendelések működtetésére, valamint a mozgás-, az elektro- és hidroterápiás kezelőegységek üzemeltetésére a tulajdonos európai uniós tárgyalásos közbeszerzési eljárást írt ki – áll az EU Hivatalos Lapjában. A nyertessel 2006. február elsejétől tíz évre szóló szerződést kötnek. (A működtetőnek többek között fel kell újítania a víz- és fűtési rendszert, valamint a kezelőhöz tartozó medencét is.) A szolgáltatások privatizálásával az intézmény területi ellátási kötelezettsége megmarad, így az eddig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által részben vagy egészben finanszírozott ellátásokat továbbra is biztosítania kell. Ugyanakkor a működtető fizetős tevékenységekkel is bővítheti a szolgáltatásokat. A jelentkezések beérkezési határideje november 9.
A rendelőintézetek szolgáltatásainak magánkézbe adása ugyan zöld utat kapott a tavalyi referendum után, ám egyelőre alig akad olyan tulajdonos, amely privatizálta volna ezeket a szolgáltatásokat. Érdeklődés hiányában állították le a Magyar Fejlesztési Banknak azt a hitelprogramját is, amely segítette volna a szakrendelők dolgozóinak tulajdonszerzését. A programra 25 milliárd forintot különítettek el, ám szeptember elejéig egyetlen igény sem érkezett. A szabályok szerint egy MRP-szervezet 40 százalékos tulajdoni hányadot szerezhet az önkormányzati intézményekben és legfeljebb 250 millió forintos hitelösszegre számíthat. Így a 25 milliárdos összegből – figyelembe véve, hogy összesen 110 intézmény magánosításáról lehet szó, amelyek összesített vagyona 70 milliárd forint – elvileg valamennyi szakrendelőt privatizálni lehetne. Az illetékesek szerint az érdektelenség elsődleges oka, hogy a legtöbb helyen eddig sem a tulajdonosi, sem a munkavállalói oldalról nem mutatkozott magánosítási szándék.
