Egy vonatkozó jogszabály szerint 2007-től a daganatos betegeket csak regionális onkológiai centrumokban lehet majd kezelni. A felhozott érvek szerint a rák gyógyításához több szakorvos és a kiegészítő szakmák képviselőjének összehangolt tevékenységére, valamint komplex terápiás felszerelésre, patológiára és laboratóriumra van szükség. Az onkológiai centrumokban mindezek egy helyen állnának rendelkezésre, ezek kialakítása pedig a megyék feladata. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat most a miskolci kórház sugárterápiás egységének kialakítására és működtetésére írt ki európai uniós tárgyalásos közbeszerzési pályázatot.
A centrum az észak-magyarországi régió lakosságának ellátását vállalja. A kiépítendő sugárterápiás központ várhatóan 1500-2000 beteget lát majd el. A beruházás kezdete 2006 eleje, a nyertes pályázó pedig 15 évig működtetheti majd a centrum ezen részlegét. A szolgáltatást ugyanakkor az OEP finanszírozza. A beruházás értéke elérheti az egymilliárd forintot, ezért a jelentkezőknek rendelkezniük kell legalább 700 millió forintnyi pénzintézeti hitelígérvénnyel vagy bankban elhelyezett szabad rendelkezésű készpénzzel. A részvételi jelentkezések benyújtásának határideje november 4.
Az onkológiai centrumok egységes rendszerének kialakítását is célzó népegészségügyi program szerint egymillió lakosra két centrumnak kellene jutnia. Magyarországon jelenleg 12 központ van, a miskolci ezzel a beruházással szintén komplex centrummá válik. A következő központ kialakítását Veszprémben tervezik. Szintén a daganatos betegek kezelését segítheti a debreceni gyógyító-megelőző-utókezelő központ; a mintegy 12 milliárd forintos beruházás a nyáron indult, ez Magyarország eddigi legnagyobb egészségügyi beruházása.
