A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) a központosított közbeszerzés hatálya alá tartozó intézmények és az önként csatlakozó szervezetek számára összesen 550 jármű (terepjáró, mikrobusz és áruszállító tehergépkocsi) beszerzését tervezi nettó 2,8 milliárd forint értékben – derül ki a szervezet előzetes közbeszerzési tájékoztatójából. A pályázat megjelenése még az első félévben várható.
A KSZF (korábbi nevén a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága) a több mint ezer központi költségvetési és önként csatlakozó szervezet igényei alapján bonyolítja le a beszerzéseket, és köt keretszerződéseket a szállítókkal, a konkrét vásárlást az intézmények saját büdzséjükből finanszírozzák. A KSZF-nek a szervezetek közreműködési díjat fizetnek, ez a gépjárművek esetében a maximális, a beszerzés értékének 2 százaléka.
A KSZF tavaly gépjárműbeszerzést nem bonyolított, így új keretszerződést sem kötött. A többéves meglévők alapján a szervezetek 2004-ben mintegy ötmilliárd forintot költöttek autóvásárlásra.
A központosított közbeszerzési rendszert azért hozták létre kilenc évvel ezelőtt, hogy a számos egyedi beszerzés összevonásával kisebb legyen az adminisztrációs költség és – a nagyobb vásárlóerő révén – jelentős kedvezményeket érjenek el. Gépjárműveket például tavaly átlagosan 17, ezen belül személyautókat 26 százalékos kedvezménnyel vásároltak.
Tavaly a szervezetek a központosított közbeszerzés nyolc kiemelt termékcsoportjában (jármű, informatika, távközlés, irodatechnika, bútor, papíráru, üzemanyag, egészségügyi termékek) összesen bruttó 73,15 milliárd forint összegben vásároltak, ami 3,5 százalékkal több az előző évinél. A beszerzések 57 százalékát az informatikai vásárlások tették ki.
