A parlament a héten elfogadta a közbeszerzésekről és az államháztartásról szóló törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely lehetőséget ad arra, hogy az állami, önkormányzati szervek és a tulajdonukban lévő közfeladatokat ellátó gazdasági társaságok közötti szerződések kikerüljenek a közbeszerzési törvény hatálya alól. A Gy. Németh Erzsébet és Bakonyi Tibor szocialista képviselők által benyújtott javaslatot az országgyűlés a kormánypártok támogatásával fogadta el, míg a korábbi változat decemberben – amelyet a kormány nem támogatott, s később a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött a parlamentnek, mivel az ellentétes volt az európai közösségi joggal – még az ellenzék egyöntetű támogatását is élvezte. Ezt a változatot az előterjesztők visszavonták, s újat készítettek, amely már az igazságügyi tárca szerint is elfogadható. Garanciaként bekerült, hogy az egyszemélyes gazdálkodó szervezetnek a közfeladat – mint például a szennyvízkezelés, a köztisztaság, a zöld felületek karbantartása, az egészségügyi ellátórendszer működtetése vagy az utak fenntartása – ellátására a tulajdonossal – amely az állam, egy vagy több költségvetési szerv lehet – kötött szerződés legfeljebb egy évre szólhat, s az csak akkor hosszabbítható meg közbeszerzés mellőzésével, ha a feltételek változatlanok. A gazdálkodó szervezet nem lehet aktív piaci szereplő, így bekerült, hogy a szerződést követő éves nettó árbevételének legalább 90 százalékának a tulajdonossal kötendő megállapodás teljesítéséből kell származnia. Legalább három évenként egy független szakértő bevonásával hatáselemzést kell készíteni a szerződés teljesítésének tapasztalatairól, így a közfeladat, közszolgáltatás minőségéről és hatékonyságáról is.
