BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Felvonulási téren épül az ’56-os emlékmű

2005. február 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) tegnap nemzetközi (az Európai Unió hivatalos lapjában is megjelenő) pályázatot hirdetett az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc központi emlékművének tervezésére. Mondhatni szabad a pálya a szobrászok és építészek előtt, hiszen a MeH sem az műalkotás karakterére, sem anyagára, sem pedig a megvalósítás technológiáira nem fogalmazott meg elvárásokat. Az emlékművet a 2006-ban, a forradalom és szabadságharc 50. évfordulójának alkalmából a budapesti Felvonulási téren, a Városligeti fasor meghosszabbított középtengelyén (az egykori Sztálin-szobor helyén) állítanák fel. A fővárosi önkormányzat a területet megvásárolta a XIV. kerülettől.
A pályázatra az emlékmű 1:10 léptékű tervét kell elkészíteni június 2-áig. Nagyszámú pályaművet várnak, így ezeket (névtelenül) a Műcsarnokhoz kell benyújtani vagy postázni. A művek közül a 11 tagú bírálóbizottság (köztük két nemzetközi szaktekintély is) június 16-án választja ki a legsikerültebbeket. Összesen 18 millió forintot osztanak ki a nyertes(ek) között. (A legmagasabb díj értéke legfeljebb 8, a legalacsonyabb legalább 4 millió forint.) A MeH három pályaművet vásárol majd meg. Az elbírálás során figyelembe veszik, hogy a tervezett műalkotás milyen mértékben fejezi ki a szabadságeszményt, az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségét, nemzeti és világtörténelmi jelentőségét, emellett a városképet meghatározó elemnek az egyéni és közösségi megemlékezések megtartására alkalmasnak kell lennie.
A tervek alapján a megvalósításra a MeH – szintén nemzetközi – közbeszerzési eljárást hirdet, várhatóan júliusban. Ennek eredményhirdetése szeptember-októberben esedékes, így a megvalósítás előkészítése, az esetleges földmunkák már ez év végén elkezdődhetnek.
Az emlékmű felállításához tavaly a kormány – a vonatkozó határozata szerint – 2005-ben és 2006-ban 350-350 millió forintot biztosít. A megvalósításra Kosáry Domokos vezetésével egy emlékbizottság is felállt, ennek tagja többek között Boross Péter volt miniszterelnök, Jánosi Katalin – Nagy Imre unokája –, Mészáros Márta rendező, Jovánovics György szobrászművész. Az emlékbizottság, az 1956-os társadalmi szervezetekkel és a MeH-hel programsorozatot készít a 2006-os emlékév megünneplésére. Ennek része lesz a ’56-os forradalom és szabadságharcról szóló több (nemzetközi) konferencia, kiadvány, kiállítás, filmalkotás készítése és rendezése. Az ünnepségsorozatot a MeH koordinálja, rész vesznek benne a Külügyminisztérium külföldi képviseletei és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) külhoni kulturális intézetei is. Az előkészítésre idén a MeH 200 millió forintot költhet. Így a jövő évi programokra az előkészítéssel (200 millió), a műemlék felállításával (700 millió) együtt 2 milliárd forintnál is több juthat.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet