Az első, magántőke bevonásával Tiszalökön épülő börtön megvalósítására írt ki közösségi közbeszerzési eljárást a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. A cégek, konzorciumok – amelyek rendelkeznek befektetési vagy ingatlanfejlesztési, épületüzemeltetési és étkeztetési referenciával – a pályázaton való részvételi szándékukat február 2-áig jelezhetik. A nyertes ajánlattevőnek saját forrásból kell a hétszáz fő befogadására alkalmas börtönt felépítenie, majd 15 évig működtetni, üzemeltetni egy büntetés-végrehajtási intézet biztonsági, védelmi, ellátási, üzemeltetési, informatikai, egészségügyi és higiéniás követelményeinek megfelelően. A munkák várhatóan ez év júniusában kezdődnek és 2007 júniusáig tartanak.
A Kelet-Magyarországon Tiszalökön, a Nyugat-Dunántúlon pedig Szombathelyen PPP-konstrukcióban épülő regionális börtönök megvalósításáról a kormány 2004-ben döntött. Az előzetes számítások szerint a tiszalöki börtön megvalósítása 15 milliárd forintot, a szombathelyié 10 milliárdot igényel. Az állam 15 éven át évi 1,9 milliárd forintos bérleti díjért használhatja majd a létesítményeket, majd a bérlet lejártával megszerezheti azok tulajdonjogát.
Jelenleg a 32 magyarországi intézményben 16,5 ezer embert tartanak fogva. Az új börtönök építésének célja, hogy csökkentsék a túlzsúfoltságot: a kihasználtság jelenleg 130–150 százalékos.
