A jövő évi költségvetés tervezete szerint nyolcmilliárd forint központi forrás juthat 2005-ben a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése I. ütemének megvalósítására, amely hétmilliárddal kevesebb a vonatkozó (1022/2003) kormányhatározatban szereplő összegnél. Idén szintén nyolcmilliárd forint jut a Tisza menti térség árvízvédelmét szolgáló fejlesztés előkészítésére (az engedélyek megszerzésére, földvásárlásokra, közművek és hidak áttelepítésére, a nagyvízi meder rendezésére). Ezt az összeget a környezetvédelmi tárca – ha nem is ténylegesen – még az idén elkölti (szerződésekben leköti). A munkákra az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság (OKTVF) külön-külön hirdetett közbeszerzési eljárásokat, miután a 65 milliárd forintra tervezett I. ütem egészére – a cigándi, tiszaroffi, Szamos–Kraszna közi, nagykörűi, hanyi–tiszasülyi és nagykunsági árvízi tározó építésére, a nagyvízi meder javítására és tereprendezésére, a műtárgyak (hidak, gátak, zsilipek, átereszek, csatornák) építésére-bontására, közművek áthelyezésére és erdőtelepítésre – kiírt közbeszerzés eredménytelenül zárult. Idén a munkákra az OKTVF 11 pályázatot ír ki, ezekből három, mintegy 700 millió forint összértékű már lezárult – tudta meg lapunk Bognár Zoltántól, a főigazgatóság Vásárhelyi-tervet koordináló szakmai tanácsadójától. Az időjárástól függően így a nagyvízi meder rendezésének munkái még az idén elkezdődnek, a nyertes cégekkel, a Szeviép Rt.-vel és a Gátépítő Kft.-vel napokon belül szerződést kötnek. Hamarosan megjelenik a mintegy 9 milliárd forintra becsült cigándi árvízi tározó építésére szóló pályázat is. Ennek megvalósítását gyorsított ütemben tervezik, mivel ez mintaként szolgálna a többi öt tározó építéséhez. A tervezett második, tiszaroffi tározó építésére szóló kiírás 2005 januárjában várható. A munkák finanszírozásához Magyarország a nemzeti fejlesztési terv környezetvédelmi és infrastruktúra operatív programjának (KIOP) keretében, 2006 végéig 6,2 milliárd forintos támogatást vár tájgazdálkodásra. (Az unió támogatja az érintett területeken gazdálkodókat abban, hogy úgynevezett vízközeli tevékenységre álljanak át, mint például a szántóterületből legelők kialakítása, víztűrő gyümölcsfajok termesztése.)
A KIOP-pályázatnak jelenleg tart az értékelése, döntés novemberben várható.
A tavaly elfogadott kormányhatározat szerint az I. ütem (2004-től 2007-ig) vízüggyel kapcsolatos beruházásaira 50 milliárd forint központi forrás jut, 15 milliárdot pedig uniós forrásból kellene előteremteni. További 65 milliárdot tervezett a kormány a kapcsolódó vidék- és infrastruktúra-fejlesztésekre, amely zömmel pályázati pénzekből valósulna meg: az érintett önkormányzatok cél- és uniós támogatásokra pályázhatnak, amelyhez az állam az önrész előteremtésében segítene, valamint vállalná a tervezési költségeket.
