Az ingatlan tulajdonviszonyainak rendezése után várhatóan még októberben, de legkésőbb novemberben kiírja a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az V. kerület, Erzsébet téri volt Volánbusz-pályaudvar helyén kialakítandó Magyar Design Központ tervezésére szóló pályázatát - tudta meg lapunk Horn Gábortól, a MeH politikai államtitkárától. Egyre sürgetőbb a megvalósítás, hiszen a központ létrehozását Medgyessy Péter miniszterelnök még 2003 februárjában, az Európa Terv részeként jelentette be, s a megvalósításról szóló kormányhatározat a centrum átadását még ebben a kormányzati ciklusban, 2006 első negyedévére irányozza elő. A kormány döntött arról is, hogy az ingatlan a Volánbusz Rt.-től az ÁPV Rt.-hez, majd a kincstári vagyonba kerül, vagyonkezelője pedig a beruházás megvalósításának idejére a MeH lesz. Így a MeH feladata a tervpályázat, majd a kivitelezésre szóló közbeszerzés kiírása is.
A létesítmény a magyarországi formatervezés - régóta tervezett és hiányolt - információs és szolgáltatási központja lesz - mondta a NAPI Gazdaságnak Pohárnok Mihály, a Design Terminál Formatervezési, Tájékoztató és Szolgáltató Kht. ügyvezetője. (Az üzemeltető kht. alapítását a kormány tavaly decemberben hagyta jóvá, tulajdonosa a Magyar Szabadalmi Hivatal és a kulturális tárca.) A centrum azon túl, hogy a magyar dizájnereknek bemutatkozási lehetőséget, a visszatekintő, kortárs és külföldi kiállításoknak helyszínt ad, a magyarországi kis- és középvállalatoknak, önkormányzatoknak tanácsadást és szolgáltatást is kínál majd cégük, termékeik, tevékenységük arculat- és formatervezésére - tette hozzá Pohárnok Mihály. Az épületben a nagyközönség számára is elérhető szakkönyvtárat alakítanak ki, valamint internetes designportál indítását is tervezik. A világszerte működő designcentrumok - mint az ötvenes években létesült, máig mintaként szolgáló londoni, a nemrég nyílt koppenhágai vagy a Helsinkiben most épülő intézmény - példája azt mutatja, hogy szerencsés, ha nagy forgalmú, a város központjában lévő helyszínen létesülnek ilyen intézmények. Ebből a szempontból, illetve a környezetében lévő kulturális létesítmények miatt is jó választás az Erzsébet tér - véli az ügyvezető.
Az évek óta üresen álló volt autóbusz-pályaudvar műemlék épület, így jelentősen nem lehet átalakítani, ám alaposan fel kell újítani. A tervek szerint a volt indulási épületben kapnának helyet a kiállító- és előadótermek, a vendégfogadásra alkalmas helyiségek, az emeleten a könyvtár, az irodák és a konzultációs helyiségek. A kisebb, úgynevezett B épületrészben (a Blaguss-Volánbusz-iroda helyén) vendéglátó-ipari egységeket, köztük egy kávéházat alakítanának ki.
A tervezésre pályázóknak a kivitelezéshez szükséges költségvetést is mellékelniük kell. A terveket 90 nap alatt kell elkészíteniük. Az autóbusz-pályaudvar 2001. évi Népligetbe költöztetése után készült, az épület múzeumként való hasznosítását alapul vevő tanulmány szerint a szükséges gépészeti és burkolatfelújítás mintegy 300 millió forintot igényelt volna. A kivitelezés finanszírozásába költségvetési forráson kívül várhatóan magántőkét is bevonnak. Az épület biztosításán túl az állami szerepvállalás 100-200 millió forint lenne - tette hozzá Horn Gábor.
