BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Várhatóan októberben írják ki az Erzsébet téri designközpont tervpályázatát

Az Európa Tervben is szereplő Magyar Design Központ tervezésére még az ősszel pályázatot hirdet a kancellária. A magyarországi formatervezés régóta tervezett és hiányolt információs és szolgáltatási centrumának megvalósításába magántőkét is bevonnának.

2004. szeptember 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ingatlan tulajdonviszonyainak rendezése után várhatóan még októberben, de legkésőbb novemberben kiírja a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az V. kerület, Erzsébet téri volt Volánbusz-pályaudvar helyén kialakítandó Magyar Design Központ tervezésére szóló pályázatát - tudta meg lapunk Horn Gábortól, a MeH politikai államtitkárától. Egyre sürgetőbb a megvalósítás, hiszen a központ létrehozását Medgyessy Péter miniszterelnök még 2003 februárjában, az Európa Terv részeként jelentette be, s a megvalósításról szóló kormányhatározat a centrum átadását még ebben a kormányzati ciklusban, 2006 első negyedévére irányozza elő. A kormány döntött arról is, hogy az ingatlan a Volánbusz Rt.-től az ÁPV Rt.-hez, majd a kincstári vagyonba kerül, vagyonkezelője pedig a beruházás megvalósításának idejére a MeH lesz. Így a MeH feladata a tervpályázat, majd a kivitelezésre szóló közbeszerzés kiírása is.
A létesítmény a magyarországi formatervezés - régóta tervezett és hiányolt - információs és szolgáltatási központja lesz - mondta a NAPI Gazdaságnak Pohárnok Mihály, a Design Terminál Formatervezési, Tájékoztató és Szolgáltató Kht. ügyvezetője. (Az üzemeltető kht. alapítását a kormány tavaly decemberben hagyta jóvá, tulajdonosa a Magyar Szabadalmi Hivatal és a kulturális tárca.) A centrum azon túl, hogy a magyar dizájnereknek bemutatkozási lehetőséget, a visszatekintő, kortárs és külföldi kiállításoknak helyszínt ad, a magyarországi kis- és középvállalatoknak, önkormányzatoknak tanácsadást és szolgáltatást is kínál majd cégük, termékeik, tevékenységük arculat- és formatervezésére - tette hozzá Pohárnok Mihály. Az épületben a nagyközönség számára is elérhető szakkönyvtárat alakítanak ki, valamint internetes designportál indítását is tervezik. A világszerte működő designcentrumok - mint az ötvenes években létesült, máig mintaként szolgáló londoni, a nemrég nyílt koppenhágai vagy a Helsinkiben most épülő intézmény - példája azt mutatja, hogy szerencsés, ha nagy forgalmú, a város központjában lévő helyszínen létesülnek ilyen intézmények. Ebből a szempontból, illetve a környezetében lévő kulturális létesítmények miatt is jó választás az Erzsébet tér - véli az ügyvezető.
Az évek óta üresen álló volt autóbusz-pályaudvar műemlék épület, így jelentősen nem lehet átalakítani, ám alaposan fel kell újítani. A tervek szerint a volt indulási épületben kapnának helyet a kiállító- és előadótermek, a vendégfogadásra alkalmas helyiségek, az emeleten a könyvtár, az irodák és a konzultációs helyiségek. A kisebb, úgynevezett B épületrészben (a Blaguss-Volánbusz-iroda helyén) vendéglátó-ipari egységeket, köztük egy kávéházat alakítanának ki.
A tervezésre pályázóknak a kivitelezéshez szükséges költségvetést is mellékelniük kell. A terveket 90 nap alatt kell elkészíteniük. Az autóbusz-pályaudvar 2001. évi Népligetbe költöztetése után készült, az épület múzeumként való hasznosítását alapul vevő tanulmány szerint a szükséges gépészeti és burkolatfelújítás mintegy 300 millió forintot igényelt volna. A kivitelezés finanszírozásába költségvetési forráson kívül várhatóan magántőkét is bevonnak. Az épület biztosításán túl az állami szerepvállalás 100-200 millió forint lenne - tette hozzá Horn Gábor.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet