BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első félévben rekordot döntöttek a közbeszerzések

Az idén az első félévben a közbeszerzések összértéke 550 milliárd forintot tett ki, ami csaknem két és félszerese az előző év azonos időszakinak.

2004. július 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elsősorban a beruházási piac élénkülésével - az autópálya-, a szennyvíztelep- és csatornaépítési pályázatok számának bővülésével - magyarázható, hogy az idén az első hat hónapban lebonyolított közbeszerzési eljárások összértéke mintegy 550 milliárd forintot tett ki, szemben az előző év azonos időszakának 232 milliárdjával - mondta Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának (KT) elnöke tájékoztatóján. Az építési beruházások részesedése idén 58 százalékos. Az eljárások száma 2003 első hat hónapjához képest 11 százalékkal nőtt, s elérte a 2053-at. A bővülés oka, hogy a Magyarország európai uniós csatlakozásával életbe lépő új közbeszerzési törvény (kbt.) szabályai szerint kell eljárni a nemzeti értékhatárt el nem érő, egyszerű beszerzéseknél - korábban szabadkézi vételeknél - is. Így közbeszerzést kell lebonyolítani az építési beruházások esetében a 10 millió, az áru- és szolgáltatásbeszerzéseknél a kétmillió forintot elérőknél is. Ez évtől már az építési koncesszió és szolgáltatáskoncesszió megszerzésére is közbeszerzést kell kiírni az áru- és szolgáltatásbeszerzéseken, valamint az építési beruházásokon kívül. Már januártól kötelező a közbeszerzés az EU strukturális és kohéziós alapjaiból származó támogatások felhasználására is. Ma már nemzeti elbánást kell biztosítani az uniós tagországokban bejegyzett ajánlattevőknek is.
Az év végéig várhatóan tovább tart a növekedés, így a közbeszerzések összértéke elérheti az 1000 milliárd forintot - tette hozzá Berényi. (A tavalyi éves forgalom 558 milliárd volt, ami nagyjából azonos az idei félévessel.)
Január-júniusban az elnyert tenderek összértékéből 93 százalékkal részesedtek az uniós vállalkozások. A külföldi székhelyűek az összes eljárásból 67-et nyertek meg, 114 milliárd forint értékben. A makro-, kis- és középvállalkozások összesen 188 milliárd forintnyi megrendeléshez jutottak. Az ajánlatkérők az 550 milliárd forint négyötödének sorsáról nyílt eljárás keretében döntöttek.
A több eljárás miatt a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) ügyeinek száma is növekedett. Idén eddig 449-et vizsgáltak, míg tavaly 331-et. Jogsértést 130 esetben állapítottak meg, ebből bírságot 66-szor vetettek ki. A KD határozatai ellen fellebbezni nem lehet, a bírságot kötelező befizetni, a határozat felülvizsgálatát a Fővárosi Bíróságtól lehet kérni, ezt idén eddig 54 esetben tették meg az ajánlatkérők.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet