A korrupcióval szembeni fellépés és a költségvetési pénzek átlátható felhasználása érdekében egy központi közbeszerzési hivatal (kkh) felállítását javasolja Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke. Az európai parlamenti képviselő-választások kampányidőszakában fogant képviselői önálló indítvány – hasonlóan az MDF-elnök korrupció visszaszorítása jegyében benyújtott másik, a közpénzek felhasználásával összefüggő versenytorzító és -korlátozó magatartás büntethetővé tételéről szóló javaslatához – tárgysorozatba vételre vár, az illetékes parlamenti bizottságok még nem tárgyalták.
Dávid az Állami Számvevőszékhez (ÁSZ) hasonló jogállású, kormánytól független, az országgyűlésnek alárendelt szakmai szervezet felállítását javasolja, amely bonyolítaná a közbeszerzési eljárásokat, az állami és önkormányzati beszerzéseket, valamint a nagyberuházásokat, azaz a közpénzek elköltését. A hivatal létrehozásáról szóló törvény elfogadása, valamint elnökének és elnökhelyettesének 12 évre szóló megválasztása kétharmados parlamenti többséget igényelne. A javaslat szerint a kkh 2005. január 1-jétől kezdené meg a működését, amit a későbbiekben az ÁSZ ellenőrizne.
Szakmailag értelmezhetetlen a javaslat – mondta lapunknak Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsa (KT) elnöke. Egy lebonyolító szervezet nem köthet a közbeszerzés nyertesével szerződést, ez az ajánlatkérő és a nyertes között jön létre; közbeszerzési hivatal pedig már van, ez a KT, amely konkrét ügyekben nem foglalhat állást, hanem ajánlásokat fogalmaz meg az eljárásokra vonatkozóan, közzéteszi a hirdetményeket, nyilvántartást készít az ajánlattevőkről, a tanácsadókról, békéltetőkről, statisztikákat vezet, adatokat szolgáltat a EU-nak, tevékenységét pedig az ÁSZ vizsgálja. A jogorvoslati eljárásokat pedig a közbeszerzési döntőbizottság folytatja le. A kkh-hoz 2-3 ezer fős apparátust is fel kellene állítani.
