A Pest Megyei Önkormányzat újra értékesíteni kívánja a nagymarosi Duna-parton több mint egy évtizede üresen álló úgynevezett készenléti lakótelepet. A négyhektáros területen lévő 36 lakásos ingatlant még 1989-ben építették a bős-nagymarosi beruházás részeként, a leendő erőművet üzemeltető német és osztrák középvezetőknek, ám miután az építés meghiúsult, a beköltözés is elmaradt. Ezután az ingatlan a megyei helyhatósághoz került, amely 2001-ben eladta azt a Si-Ker 2000 Kft.-nek. Mikor a társaság visszaigényelte volna a tranzakció utáni áfát, kiderült, hogy az önkormányzat a területtel együtt – jogellenesen – az azon áthaladó közutat is eladta a cégnek. A Si-Ker ezért bírósághoz fordult: a Fővárosi Ítélőtábla nemrég meghozott jogerős döntésében érvénytelennek nyilvánította a három éve kötött szerződést, a helyhatóságnak pedig vissza kell fizetnie a 480 millió forintos vételárat és annak kamatait, összesen több mint 580 millió forintot.
Az önkormányzat azonban – amely a Legfelsőbb Bíróságnál már kezdeményezte a döntés felülvizsgálatát – nem tudja egy összegben kifizetni a Si-Kernek járó pénzt, így részletfizetési kedvezményt kért a társaságtól – mondta lapunknak Szabó Imre, a megyei közgyűlés elnöke. Ezt a cég elutasította, ezért a megye most azt ajánlotta a társaságnak, hogy ingatlanportfóliójából válasszon egy másik – hasonló értékű – vagyonelemet kárpótlásul. Erre az elképzelésre azonban még nem kapott választ a helyhatóság, amelyhez csak azután kerül vissza a nagymarosi lakótelep tulajdonjoga, hogy rendezte tartozását a Si-Kerrel. Ha ez megtörténik, Pest megye újabb pályázatot ír majd ki az ingatlanra, amely iránt már most több lehetséges befektető is érdeklődik. A beruházók többsége lakóparkot alakítana ki a területen, amelynek nagy részét még be lehet építeni – tette hozzá Szabó, aki egyelőre nem tudta megmondani, hogy az új pályázatban mennyit kérnek majd az ingatlanért, mivel annak értékbecslése még csak most készül.
