BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami segítséget vár a Tokodi Üveggyár

A környezetvédelmi hatóságok sokszoros határidő-túllépése miatt került csődhelyzetbe Magyarország harmadik legnagyobb üveggyára.

2004. március 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csődhelyzetbe került Magyarország harmadik legnagyobb üvegipari vállalata, a Tokodi Üveggyár Kft., mivel a tervezett beruházásokat a környezetvédelmi hatóságok sokszoros határidő-túllépése miatt nem tudta megkezdeni. A cég tavaly óta veszteségesen működik, kedden pedig az egyik kemence életveszélyes állapota miatt leállította a termelést. A gyár bezárásával 320 dolgozó munkahelye szűnhet meg. A cég 1996-ban közel került a felszámoláshoz, ám egy tulajdonváltást követően 2000-re már nyereségesen működött – mondta lapunknak Bodáné Cser Erzsébet vezérigazgató. A menedzsment 2001-ben hitelből, állami támogatásból és saját erőből finanszírozott, környezetterhelést és energiafelhasználást csökkentő beruházást tervezett. Ehhez a Széchenyi terv keretében 200 millió forint támogatást kaptak, ám a kormányváltást követően ezt megvonták, arra hivatkozva, hogy törvénysértő módon jutottak hozzá. Később, egy új eljárás keretében 150 millió forint dotációt kaptak.
A beruházáshoz szükséges környezethasználati engedély iránti igényt 2002. november 5-én nyújtotta be az üveggyár az illetékes hatósághoz. A törvényi határidő szerint az engedélyt 2003. február elejére kellett volna kiadni, de erre, vagy akár az igény elutasítására, a mai napig nem került sor. A fejlesztés így nem kezdődhetett el, az ehhez 1,3 milliárd forintos kölcsönt biztosító szerződést is felmondta a Raiffeisen Bank Rt. Ennek következtében pedig a Konzumbank Rt. is kivonult az üveggyár finanszírozásából.
A jelenlegi technológia és az energiaárak emelkedése jelentősen megterheli a vállalat működését, az üzem csak veszteségesen képes termelni, így a vezetés kezdeményezte a csődeljárást. A környezetvédelmi engedélyezés sokszoros határidő-túllépésének ügyében az üveggyár bírósági eljárást és ombudsmani vizsgálatot is kezdeményezett – tette hozzá a vezérigazgató. A peres eljáráson 1,5 milliárd forintos kártérítést követelnek, ám ettől elállnának, ha megfelelő állami segítséget kapnának a gyár talpra állításához.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet