Az ütemterv szerint már február végén – a hatósági engedélyek és a kerületi rendezési tervek birtokában – megjelennek a 4-es (zöld) metró építésével kapcsolatos első beruházási tenderek. A pénzügyminiszter és a főpolgármester által a napokban aláírt metrófinanszírozási szerződés szerint az építés 194 milliárd forintba kerül, ami a felszíni rendezések költségével együtt 235 milliárdra növekszik.
Az építésre több mint húsz, zömmel nemzetközi tendert ír ki a DBR Metró Projekt Igazgatóság – mondta lapunknak Gulyás László igazgató. Ezek közül az egyik legfontosabb az alagútépítési tender; ha ezt sikerül még az első félévben kiírni, akkor 2005 elején megkezdődhet a felvonulási terep kialakítása. Ezt követően, 2005 második felében indulhatnak a Kelenföldi pályaudvartól a Baross térig tartó, 7,4 kilométeres, 10 megállós nyomvonalon a föld alatti munkák. A metróberuházás az idei második félévben, a Baross téri járműtelep megvételével és kialakításával veszi kezdetét.
Az alagútépítés egy speciális, az úgynevezett pajzsos technikával készül. A pajzsfúrásra és a pajzsgyűrűk behelyezésére nincs Magyarországon megfelelő cég, ám az összes többi építési munkára alkalmasak a magyar építőipari cégek. Már több külföldi – például délkelet-ázsiai, francia, brit, észak-amerikai – vállalat jelentkezett a zöld metró építésére. Az első szakasz 2008. december 31-re készül el. Az állam 154 milliárdot ad a beruházáshoz, a fennmaradó részt a fővárosi önkormányzat biztosítja. A kormány az önkormányzatnak megelőlegezi az áfát, és garanciát vállal a főváros EIB-től (Európai Befektetési Bank) felveendő hiteleire.
Még az idén megkezdődik a következő, a Baross tértől a Bosnyák térig tartó szakasz terveztetése. Ezt a beruházást is hitellel és vissza nem térítendő támogatással segítené az EIB.
