A jövőben egyszerűbb és korszerűbb lesz az Európai Unióban (EU) érvényesülő közbeszerzési eljárás. Az Európai Parlament és a tagállamok „békéltető” fórumán sikerült megállapodni, így várhatóan rövidesen hatályba léphet az új direktíva, amelynek átültetésére másfél évet kapnak a tagországok.
Az EU jelenlegi közbeszerzési direktívája ügyel arra, hogy az adófizetők pénzét a legésszerűbben, leggazdaságosabban költsék el, és persze ne csorbuljon a tisztességes verseny elve se. A direktíva azonban korszerűsítésre érett, alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez, ezért az EU brüsszeli bizottsága még 2000-ben felülvizsgálta és kiegészítéseket fűzött hozzá. (Amit egy finn autóbusz-közbeszerzési pályázat vesztesének bírósági elégtétele is indokolt. A finn hatóságoknak a tender elbírálásakor a gazdasági előnyök mellett figyelembe kellett venniük környezeti és szociálpolitikai szempontokat is, így például az alacsonyabb üzemanyag-felhasználást és a zajártalom csökkentésére irányuló erőfeszítéseket.)
Az Európai Bizottság módosító indítványáról az Európai Parlament és a tagállamok csak hosszú vita után, az ilyenkor szokásos békéltetői fórumon tudtak megegyezni. A várhatóan rövidesen hatályba lépő új direktívában a környezetvédelmi és szociálpolitikai megfontolások jobban érvényesülnek, a pályázatot kiírónak elegendő lesz utalnia rájuk, még akkor is, ha azok nem tartoznak szorosan a pályázat tárgyához. Így például egy épület tervezésekor fontos lehet a mozgássérültek szempontjainak figyelembevétele. Az Európai Unióban évente a GDP 14 százalékát teszi ki a közbeszerzések értéke, tehát közérdek az eljárás korszerűsítése és egyszerűsítése.
