Jövőre 43 milliárd forintot fordít a Honvédelmi Minisztérium (HM) haditechnikai beszerzésekre és fejlesztésekre - jelentette be Zámbori Mihály védelemgazdasági helyettes államtitkár. A tárcánál jelenleg tart az új, az Európai Unióhoz való csatlakozás után érvénybe lépő beszerzési koncepció kidolgozása. Az idén szerződéssel lezárt beszerzési eljárások értéke 121 milliárd forintot tett ki - mondta Bese Ferenc, a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatal (BBBH) vezérigazgatója. A BBBH idén 198 eljárást bonyolított le, ezekkel kapcsolatban tíz jogorvoslati eljárást kezdeményeztek az ajánlattevők a Közbeszerzési Döntőbizottságnál (KD), ebből a KD hetet elutasított, kettőt visszavontak, egy eljárás pedig még nem zárult le.
Az URH-rádiók szállítását elnyerő Kongsberg Communications logisztikai bázist létesít Székesfehérváron - jelentette be Bese. A beruházás az ellentételezés részeként valósul meg. Az URH-program idén elindult, eddig 1,2 millió euró értékben 72 rádiókészletet szállított le a cég. Jövő március végéig további háromszáz készlet várható.
A gépjárműtenderre idén 2,7 milliárd forintot, jövőre 4,3 milliárdot költenek. A Gripenek fegyverzetének beszerzésére várhatóan még az idén kiírják a tendert. A vadászgéphitel részletfizetése jövőre 12 milliárddal rövidíti meg a katonai költségvetést.
A MiG-29-es vadászgépekből a HM 2009-ig 14 darabot tart rendszerben, 13-at pedig átad az ÁPV Rt.-nek értékesítésre. A tavaly év elején kötött, üzemidő-hosszabbításról szóló, 16 millió dolláros keretszerződés értelmében a szovjet/orosz vadászrepülők további élettartamát 9-ről 12 évre növelik, a repülhető órák számát 800-ról 1100-ra. Zámbori elmondta, hogy a jövőben 12 harci (egyelőre Mi-24 típusú) és 12 szállítóhelikoptert tartanak rendszerben a légierőnél. Még nem dőlt el, hogy a Mi-17-es forgószárnyúak üzemidő-hosszabbításon esnek át, vagy szállítóhelikopter-beszerzési tendert ír ki a tárca. Az azonban már biztos, hogy a helikopterek üzemeltetésére 2003-2005 között 5,6 milliárd forintot költenek. Négy KUB típusú légvédelmi rakétaindító gyári nagyjavítására és modernizációjára idén és jövőre négymilliárdot szánnak. A vegy- és tűzvédelmi eszközökre idén 2,3 milliárd, 2004-2005-ben pedig 8,3 milliárd forintot terveznek.
