Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) járműparkjának korszerűsítésére két nyílt közbeszerzési eljárást indított az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium. Az évente összesen száz mentőkocsi szállítására szeptember közepéig jelentkezhetnek az ajánlattevők, a kért menynyiségtől a kiíró plusz/mínusz 50 százalékkal eltérhet. Eset-, rohamkocsik szállítására szeptember elejéig nyújthatják be ajánlataikat a cégek, ilyen járműből évente 55-öt kíván vásárolni a minisztérium. A megbízás öt évre szól, az autókat 2007 végéig folyamatosan kell leszállítaniuk a nyerteseknek.
Az OMSZ jelenleg mintegy 1200 mentőjárművel működik, ennek körülbelül a 20 százaléka eset- és rohamkocsi, a fennmaradó egyéb mentési, betegszállítási feladatokat ellátó autó. A járművek háromnegyed része elöregedett. A esetkocsik maximális életkora tíz év, a betegszállító járműveké pedig tizenöt év lehet. A szolgálat tavaly - az egyszázalékos adófelajánlásokkal együtt - 610 millió forintot költhetett a járműpark felújítására, az Európa Terv keretében pedig a jövő év közepéig másfél milliárd forintot kap autóvásárlásra.
Jelenleg egyenként tizenhárom-tizennégymillió forint értékű, Mercedes típusú eset- és rohamkocsikat, valamint mintegy hétmillió forintos Toyota mentőautókat használ a szolgálat. A mentőautók felszereltsége európai színvonalú, a műszerpark elöregedése azonban szintén súlyos gondokat okozhat. Egy esetkocsi felszerelése huszonötmillió forintba kerül.
