Reklámfeladatok ellátására két tárgyalásos közbeszerzési eljárást hirdetett meg tegnap a Hungexpo Vásár és Reklám Rt. Az egyik a társaság nyomtatott, elektronikus és közterületi reklám- és PR-kampányainak kreatív tervezésére és megvalósítására, míg a másik a belföldi és külföldi médiumokban megjelenő hirdetéseinek tervezésére és vásárlására szól. Ezeket a feladatokat a Hungexpónak eddig kizárólag - a kormányváltás előtt nem sokkal kötött, 2006-ig szóló szerződés értelmében - a Hungexpo Reklám és Marketingkommunikációs (HRM) Rt. végezte. A megállapodás szerint a Hungexpo havi 500 ezer forint rendelkezésre állási díjat fizetett a HRM-nek, és minden szolgáltatásért további nyolc százalék jutalékot a forgalom után. (A vásárcég éves reklámköltségvetése 500 millió forint volt.) A szerződésben azt is kikötötték, hogy ha mégis felmondanák azt, akkor a Hungexpónak húsz százalék kötbért kell fizetnie az éves reklámkeretösszeg után, vagyis százmillió forintot, és a hátralévő időszak rendelkezésre állási díjait is meg kell térítenie.
A HRM és az új vezetésű Hungexpo hivatalosan április végén, piaci alapon szüntette meg a szerződést - mondta lapunknak Somfai Zoltán, a HRM elnök-vezérigazgatója. Arról nem kívánt nyilatkozni a vezérigazgató, hogy a Hungexpo fizetett-e kártérítést a HRM-nek. Szerinte a HRM a szerződésre hivatkozva perelhetett volna, ám elállt ettől annak reményében, hogy a reklámfeladatokra kiírt új pályázatokon indulhat és azonos elbírálásban részesül a többi pályázóval.
A HRM-et 2001-ben alapította az akkor még a Hungexpo tulajdonában lévő Hungexpo Reklámügynökség Kft., a Szerencsejáték Rt. (SzRt.) reklámcége, a Fortuna Kft. és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. abból a célból, hogy közösen minél nagyobb kedvezményeket szerezzenek a hirdetési piacon. A HRM-nek jelenleg 45 százalékban a Fortuna, 10 százalékban az MFB a tulajdonosa, ám a bank még az idén átadja értékesítésre az üzletrészét az ÁPV Rt.-nek. A fennmaradó 45 százalékos üzletrész a Hungexpo Reklámügynökségnél van, amelyet 2001-ben a Kozma Péter fémjelezte Reklámegyesülés Rt., majd tavaly novemberben egy svájci cég, az Inter Market Solutions Development AG vásárolt meg. Így a svájci cég közvetve tulajdonos lett a HRM-ben is. Az Inter Market a terveivel ellentétben nem tudta növelni a megrendelőinek számát, így eladásra kínálta fel a Hungexpo Reklámügynökséget a többi HRM-tulajdonosnak - tette hozzá Somfai, aki a SzRt. igazgatóságának is tagja. Tájékoztatása szerint az SzRt. igazgatósága nem szándékozik megvásárolni az ügynökséget, ám más állami cégek és szakmai befektetők is érdeklődnek iránta, köztük maga a HRM is. Várhatóan még e hónapban új tulajdonosa lesz a Hungexpo Reklámügynökségnek, amelynek az előző kormány idején történt eladása miatt az új vezetésű Hungexpo Rt. feljelentést tett a rendőrségen (NAPI Gazdaság, 2003. április 17., 4. oldal). A HRM fő megrendelője jelenleg az SzRt. és a Fortuna.
