A Külügyminisztérium (KüM) tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében választotta ki azokat a kutatóintézeteket, amelyektől az európai uniós csatlakozás hatásairól szóló háttártanulmányokat rendelt. Az eljárás egy tavalyi közbeszerzés folytatásának tekinthető, mivel az akkor eredménytelenül zárult témákban írták ki - tudtuk meg a tárca külgazdasági elemző főosztályán. A KüM a dolgozatokat a gazdaságpolitikai és külgazdasági döntés-előkészítésben kívánja hasznosítani.
A legértékesebb megbízást a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában lévő Kopint-Datorg Rt. kapta, a társaság egyedüli ajánlattevőként két tanulmányt is készített - az ország külföldi jelenlétéről és gazdaságpolitikai mozgásteréről, valamint az ipari vámok csökkentéséről - összesen bruttó 11 millió forintért. Egy-egy megbízást nyert el a Tárki Rt., a Miskolci Egyetem marketingintézete és Csillag István gazdasági miniszter korábbi munkahelye, a GKI Rt. Az öt tanulmányt - amelyekért a KüM összesen bruttó 23,625 millió forintot fizetett - március végéig kellett a kutatóintézeteknek elkészíteniük. A magyar külkereskedelmi mérlegről, az interregionális vállalkozáserősítésről és a főbb exportterületek elemzéséről szóló munkákra érkezett pályázatokat elsősorban szakmai szempontok alapján bírálták el, az ajánlati árat csak húsz százalék alatti súllyal vették figyelembe.
