A nyugat-balatoni térség mintegy négyszázezer lakosát kiszolgáló, regionális hulladéklerakó épül Zalaegerszeg nyugati határában. A beruházás megvalósítására az érintett csaknem háromszáz zalai és Veszprém megyei település konzorciuma a jövő év elején pályázatot ír ki - tudta meg lapunk. A pályázat nemzetközi lesz, mivel a 8,1 milliárd forint értékű hulladéklerakó 70 százalékban európai uniós ISPA-támogatásból valósul meg. Az összeg 20 százaléka állami támogatás, míg az érintett önkormányzatok 800 millió forinttal járulnak hozzá a kivitelezéshez. Az uniós előírások szerint felépülő depóniába csak a már nem hasznosítható háztartási hulladék kerülhet, ezért a településeken addig be kell vezetni a szelektív hulladékgyűjtést. A program részeként többek között Celldömölkön, Keszthelyen és Lentiben korszerű átrakó- és válogatóhelyeket alakítanak ki, s mintegy 2 milliárd forintos költséggel hozzálátnak a jelenlegi lerakók felszámolásához és a területek rekultivációjához. A lerakó működtetőjét később ugyancsak pályázaton választják ki.
K. Zs.
