Véglegesítették az összesen három blokkból álló gázüzemű erőmű építési ütemtervét a pécsi székhelyű Pannonpower Rt.-nél - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Somosi László elnök-vezérigazgató. A három, jelenleg széntüzelésű kazán átalakítása tízmilliárd forintba kerül. Az első, immár gázüzemű blokkot a tervek szerint 2003 őszén, a másik kettőt pedig 2004 tavaszán helyezik üzembe. A társaság a szállítói és kivitelezői tendereket még júniusban kiírja - tette hozzá Somosi. Ezeken azonos ajánlat esetén előnyt élveznek a hazai beszállítók, illetve kivitelezők. A szerződéseket ősszel kötik meg, az erőműépítés pedig a jövő év elején kezdődik.
A Pannonpower vezetése döntött arról is, hogy az utolsó külfejtéses bányát 2004-ben bezárják, s elkezdődik a területek rekultivációja. (A társaság a mélyművelésű bányáinak bezárása óta fűtőanyag-szükségletének egy részét importból biztosítja.) Ezzel párhuzamosan hozzáfognak egy 50 megawattos, a térség faaprítékát felhasználó bio-erőművi blokk felépítéséhez is. A várhatóan mintegy ötmilliárd forintba kerülő létesítmény egy újabb, jelenleg széntüzelésű blokkot vált majd ki (NAPI Gazdaság, 2002. április 9., 1-6. oldal).
Az amerikai Crossroads többségi tulajdonában lévő cég középtávú terveiben több ütemben végrehajtandó, összesen mintegy 30 milliárd forint értékű erőmű-korszerűsítési beruházás szerepel. A pécsi blokkok átépítése mellett bekapcsolódnak a helyi távfűtő rendszerek korszerűsítésébe is. Szekszárdon és Szentlőrincen gázmotoros hőellátó rendszert létesítenek. (A Pannonpower a helyi önkormányzat mellett társtulajdonosa a Pécs távhőellátását biztosító Pétáv Kft.-nek is.) A Pannonpower jegyzett tőkéje 740,4 millió forint, saját tőkéje meghaladja a tízmilliárd forintot. A cég az elmúlt évet 17,1 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 1,5 milliárd forintos adózás előtti nyereséggel zárta.
K. Zs.
