Még idén megalakulhat a felszámolók kamarája, ha az új parlament őszi ülésszakán tárgysorozatba veszi a kérdést, amint azt a Felszámolók Országos Egyesülete (FOE) szorgalmazza - mondta a NAPI Gazdaságnak Molnár György, a FOE elnöke. A szövegezés alatt lévő, fizetésképtelenségről szóló törvénytervezet leghamarabb 2003-ban kerülhet az Országgyűlés elé. Az új szabályozás kialakítása az érintettek bevonásával, illetve a nemzetközi szakmai tapasztalatok beépítésével folyik.
Molnár szerint a készülő törvény lehetővé tenné, hogy amelyik cég reorganizációval megmenthető, az elkerülje a felszámolást. Az új szabályozás lehetőséget ad arra is, hogy a hitelezők döntsenek adósuk sorsáról, vagyis az adós bemutatja, hogy milyen a vállalata vagyoni, piaci és működési helyzete, majd ennek alapján a hitelezők - szakértő bevonásával - dönthetnek, hogy a cég ellen felszámolást kezdeményeznek, illetve végelszámolást vagy reorganizációs folyamatot indítanak. Molnár úgy véli, hogy az egyéni vállalkozókra is ki kell terjeszteni a törvény hatályát, hiszen az anyagi követelések érvényesítésekor a polgári peres út nem járható. Szerinte a törvény lehetőséget ad majd arra, hogy a vállalkozó megegyezzen hitelezőivel. Hangsúlyozta, hogy a törvény nem a egyéni vállalkozók ellen irányul. Úgy véli, hogy - európai mintára - fontos elkülöníteni a vállalkozási és a magánvagyont, ami az egyéni vállalkozók családját védi, hiszen a vállalkozó teljes vagyonával felel rossz gazdálkodásáért, ami veszélybe sodorhatja hozzátartozóit.
V. Gy. Zs.
