A Felszámolók Országos Egyesülete (FOE) a köztestületi kamara minél hamarabbi létrehozására törekszik - hangzott el az egyesület tegnapi közgyűlésén. A kamara megalakulása az etikai és szakmai kontroll erősödését eredményezné. A kamara tagjai számára várhatóan kötelező lesz, hogy cégük ISO-minősítéssel rendelkezzen és a felszámolóbiztos elvégezze a Budapesti Közgazdasági és Államigazgatási Egyetemen a fizetésképtelenséggel kapcsolatos másoddiplomás képzést - tudtuk meg Erdős Károlytól, a FOE sajtótitkárától. A FOE szerint elképzelhető, hogy a kamara még 2002-ig létrejön, amennyiben a Pénzügyminisztérium segíti ezt a törekvést. A FOE ezzel kapcsolatban a Magyar Bankszövetség támogatását már megszerezte. Ha a kamarává alakulás a jelenlegi kormányciklus alatt mégsem valósulna meg, akkor a csődtörvény helyébe lépő, új fizetésképtelenséggel foglalkozó törvény elfogadásakor alakulhatna meg - mondta Molnár György, az egyesület elnöke.
Miután decemberben a jelzálogtörvény módosítása következtében a csődtörvény is módosult, megváltozott a hitelezők kielégítésének sorrendje is. Szeptembertől egyes kiemelt szállítók a D kategóriába kerülnek a korábbi F kategóriából, tehát követelésük kielégítése megelőzi a köztartozások kifizetését. A felszámolók díjazásában változás még nem történt, a korábban tervezett módosítások csak a szeptembertől induló ügyekben lesznek érvényesek. A módosítás értelmében a felszámolási eljárás legalapvetőbb költségének kifizetésére a kormány a költségvetés terhére garanciát vállal akkor, ha a vagyon értékesítéséből ez az összeg nem teremthető elő vagy a fizetésképtelen társaságnak egyáltalán nincs vagyona.
W. E. R.
