A Creditreform Magyarországi Hitelezővédelmi Szövetség (CMHSZ) jelentése szerint Magyarországon az év első három hónapjában a korábbi időszakhoz képest egyértelműen romlott a fizetési hajlandóság. A közelmúltban elkészült felmérés azt mutatja, hogy mind a fizetőkészség, mind pedig a fizetőképesség tovább gyengült.
A kérdőívek kitöltése során csak a felmérésben részt vevők 56 százaléka adott értékelhető választ. A megkérdezettek 25 százaléka nem válaszolt vagy nem adott értékelhető adatokat. A válaszadók 51 százaléka megállapodás szerint fizetett, 24 százalékuk pedig késve vagy egyáltalán nem teljesített. A reprezentatív felmérés szerint az előző negyedévhez képest kissé növekedett a késve vagy egyáltalán nem fizető cégek száma. A készpénzben teljesítők száma azonban 4,4 százalékkal emelkedett.
A leginkább elterjedt fizetési mód még mindig a 30 napon belüli teljesítés. Készpénzben fizetett a cégek 7,4 százaléka, 30 napon belül 76 százalékuk, 60 napon belül 11,6 százalékuk, 90 napon belül pedig a társaságoknak csupán 5 százaléka teljesített. A tavalyi év utolsó három hónapjában a társaságoknak még 83 százaléka fizetett 30 napon belül, 60 napos meghagyással teljesített 8,9 százalékuk, a 90 napos fizetést csupán a társaságok 1 százaléka alkalmazta. A fizetési morál immár fél éve tartó romlása azért is meglepő, mert a CMHSZ korábban a fizetési hajlandóság javulását, valamint a hitelezővédelmi szempontok erőteljesebb érvényesülését prognosztizálta.
(NAPI)
