Szeptember vége óta immár másodszor is felszámolás alatt áll a Latex egykori szombathelyi pamutipari egysége. A fizetésképtelenség kimondását augusztus 21-én kezdeményezte a Savatex Fonó-Szövő Kft. egyik fűtőanyagot szállító partnere, 20 millió forintos tartozás miatt. A felszámolás megindítását az APEH és egy külföldi szállító is támogatta. Az 1997-ben a Latex felszámolása során kivásárolt szombathelyi gyáregységből egy külföldi társaság és egy belföldi magánszemély alapította meg 10 millió forint indulótőkével a Savatex Kft.-t. Az egykori pamutipari társaság még 2500 embernek adott munkát, ám a Savatex már csak 350 dolgozót foglalkoztatott. Az 1998-as év szerény nyereséget hozott, de tavaly már veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a szövőcég. Szendrődi József, a felszámolást végző Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. felszámolóbiztosa lapunknak elmondta, hogy a meglehetősen elavult technológiájú gyáregység csupán 90 centiméter szélességű szövet gyártását tudta vállalni, ezért a cég által készített, munkaruhák, illetve egyenruhák készítésére alkalmas szövetek értékesítési esélyei rendkívül szűkösnek bizonyultak. Ezenkívül a pamutiparban a sikeres eladások feltételének tekinthető kereskedelmi hálózattal sem rendelkezett a cég.
A Savatex több mint hároméves működése alatt állandó tőkehiánnyal küszködött, és a dolgozók végkielégítésének várhatóan 200 millió forintot meghaladó költségén kívül 240 millió forint összegű tartozást halmozott fel a szállítók és az adóhatóság felé. Az alapanyagokat szállító külföldi társaságok felé fennálló jelentősebb tartozáson kívül még két banknak is adósa a kft. mintegy 140 millió forinttal. Lapunk információja szerint az egyik pénzintézet a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. A tartozások közel 20 százaléka közüzemi kötelezettségek kifizetésének elmulasztásából származik. A felszámolóbiztos szerint a cégnek legalább havi 80 millió forint nettó árbevételt kellett volna produkálnia ahhoz, hogy a nagy területen - és ebből adódóan magas költséggel - üzemelő gyáregység rentábilisan működjön. Ezzel szemben az árbevétel rendszeresen, minimum 20 százalékkal elmaradt a kívánatostól. Az üzem már szeptember eleje óta nem működik, a dolgozók jelenleg kényszerszabadságon vannak. Amióta azonban a felszámoló társaság számára - a lehetséges befektetőkkel történő folyamatos egyeztetés után - nyilvánvalóvá vált, hogy a szombathelyi gyárba egyetlen szakmai befektetőként szóba jöhető cég sem kíván beszállni, megkezdődött a dolgozók munkaviszonyának megszüntetése a törvényben meghatározott csoportos felmondás alapján.
A felszámoló kalkulációja szerint a cég újraindításának költsége minimum 50 millió forint, úgyhogy egy esetleges szakmai befektető megjelenése a későbbiek során meglehetősen valószínűtlen, emellett az üzem gépparkjának 90 százaléka annyira elavult, hogy az üzem átfogó modernizálása nélkül az eredményes működés elképzelhetetlen. Szendrődi lapunknak elmondta, hogy a Szombathely szélén elhelyezkedő 9 hektáros, jó közlekedési adottságú terület értékesítését még ebben az évben szeretnék megkezdeni. Az 50 százalékos beépítettségű ingatlan eladását nyilvános pályázat keretében tervezik lebonyolítani, amelynek kiírása várhatóan az év utolsó napjaiban jelenik meg. Szendrődi lapunknak elmondta, hogy egy komoly befektető már érdeklődött az ingatlan iránt, és a tervek szerint a korábbitól eltérő ipari tevékenységet kíván folytatni.
CSENDES IVÁN
