Az idén 41. alkalommal megrendezett Kékszalag T-Mobile nagydíj rangját jelzi, hogy a kontinens legrégebbi és leghosszabb vitorlásversenye évről évre egyre több turistát és hírességet is vonz. A szervezők 15 ezerre becsülik azok számát, akik ebben az évben kifejezetten a verseny kedvéért látogattak el a Balatonhoz, s mintegy 30 ezerre azokét, akik évek óta úgy időzítik szabadságukat, hogy a tó valamelyik pontjáról láthassák a versenyt. A mezőnyt kísérő sétahajókra már az indulás előtti napokban minden jegy elkelt. A versenybe benevezett több mint 600 hajó rajtjánál számos médiaszemélyiség is megjelent, sőt közülük többen a versenybe is beszálltak. Az immár tömegeket vonzó verseny a kikötőkben és hajókon jól látható módon a szponzorok és hirdetők fantáziáját is egyre jobban megmozgatja, ám legjobban talán a balatoni vitorlásturizmus fejlesztésének használ. A tóparti hajósboltok forgalma évek óta a verseny ideje alatt ér a csúcsra. A szakemberek szerint a Kékszalagnak nem kis része van abban, hogy a Balatonon már közel hatezer különböző méretű hajó van, s bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, számuk évente mintegy 150-200-zal szaporodik. Köztük egyre több a luxuskategóriába tartozó nagyhajó. Igaz, a magas fenntartási költségek miatt évről évre nő az eladó vízi járművek száma is. Kasza István használt hajók értékesítésével is foglalkozó siófoki vállalkozó szerint a gazdasági válság következtében idén a kínálat közel 20 százalékkal emelkedett, az árak pedig csökkenő tendenciát mutatnak. Jelenleg félmillió forintért már jó állapotban lévő, felszerelt vitorlást lehet kapni. Ugyanakkor az új hajókat kínáló cégek is szinte egész évben akcióznak, s egyre több helyütt foglalkoznak visszabérléssel is. A Kékszalagnak ugyancsak jelentős része van abban, hogy egyre nagyobb a kereslet a kikötővel rendelkező apartmanok iránt. Ezeket az ingatlanokat, pláne hajóval együtt, vélhetően az elkövetkező években is jó pénzért lehet bérbe adni.
