BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nekilendült a hitelezés Szlovákiában

2009. március 30. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A januári visszaesést követően februárban újra lendületet vett a hitelezés Szlovákiában. A jegybank hétfőn ismertetett adatai szerint a kereskedelmi bankok az év második hónapjában összesen 1,01 milliárd euró új hitelt hagytak jóvá, ami több mint egyharmadával haladja meg a januári 614 milliót. A látványos ugrás ellenére ez még mindig 4 százalékkal kevesebb a 2008. februári hitelkihelyezésnél. Az 1 milliárdos összegből 757 millió euró jutott a vállalkozói szférára, ami 62 százalékos bővülést jelent januárhoz viszonyítva, sőt még a tavaly februári mutatót is meghaladja 2 százalékkal. A lakosság 253 millió euró új hitelt vett fel, ez 72 százalékos ugrás januárhoz képest. A legnagyobb mértékben a fogyasztói hitelek (93 százalékkal) és az ingatlannal biztosított hitelek (66 százalékkal) emelkedtek.
Az ország vezető pénzintézete, az Erste-leány Slovenská Sporitelna takarékpénztár jelezte: míg januárban csak 2684 fogyasztói kölcsönt vettek fel ügyfelei, addig februárban ennek már a több mint kétszeresét, 5755-öt, s emellett az ingatlanfedezetű hitelfelvételek volumene is érezhetően emelkedett. Michaela Trojcáková, a bank illetékes osztályának vezetője szerint a növekvő munkanélküliség ellenére a lakosság törleszti adósságait: az ingatlannal garantált hitelek esetében csupán 0,5 százalékra rúg a nem fizetők aránya, a fogyasztói kölcsönöknél pedig alig 1 százalékra. Ugyanakkor egyre többen érdeklődnek arról, mit tehetnek, ha anyagi nehézségeik támadnak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet