Hosszú távon nem mindig tolerálják a munkaadók, ha egy alkalmazottjuk lombikbébiprogramban vesz részt. A férfiak esetében persze ez hatalmas fennakadást nem okoz, hiszen az őket érintő vizsgálatok viszonylag hamar véget érnek, a nőknél viszont akár több hónapig is eltarthat, mire sikert érnek el a beültetéssel. Még az alapvetően családcentrikus és megértő munkáltatók sem tolerálják hosszú távon a hektikus munkavégzést - mondta Földi Lajos, a Lombikbébi Alapítvány elnöke.
Az alkalmazottakat nem egyszerűen elbocsátják, hanem olyan hangulatot teremtenek, hogy a programban részt vevő nők felmondanak vagy betegállományba mennek. Nagyon sokan panaszkodnak amiatt, hogy a munkáltatók nem viselik el a korlátozott munkavégzést. A végkimenetelt - vagyis azt, hogy a nők végül betegállományba mennek vagy felmondanak - ugyanakkor nagymértékben befolyásolja az is, hogy milyen munkáról van szó.
Kötetlen munkaidőben dolgozók gyakori hiányzását sokkal inkább elviselik, ám például egy hipermarket pénztárjában dolgozó nő esetében nem valósítható meg. Arról nem is szólva, hogy esetenként az is változó, meddig tart a program: a hormonkezelés egyáltalán nem biztosít azonnali sikeres beültetést, adott esetben tehát több hónapig is eltart, mire eredményt érnek el a résztvevők.
A legrosszabb az, ha a beültetés végül nem lesz sikeres - mondta Földi Lajos. Ilyenkor ugyanis fokozottan ki van téve a munkavállaló nő annak, hogy elbocsátják az állásából. A program ideje alatt ugyanis nem tudott megfelelő munkát végezni, a helyét mással kellett pótolni.
Az sem segít sokat a helyzeten, hogy a munka törvénykönyvében néhány éve rögzítették: a lombikbébiprogramban részt vevőket nem lehet diszkriminálni. A 2005 nyarán hatályba lépett szabályozás szerint nem lehet senkit azért elbocsátani, mert a program miatt időszakosan kiesik a munkából. Ezt a munkavállaló bejelentését követően például csökkentett munkaidő kialakításával kell megoldani, de adott esetben köteles a munkáltató tolerálni azt is, ha a nők egyáltalán nem tudják elvégezni a munkájukat. Ugyanakkor a nők nem kötelezhetők arra, hogy beszámoljanak a munkáltatójuknak a programban való részvételről. Mindemellett a jogszabály meglehetősen homályosan fogalmaz a kezelés időtartamát illetően is, vagyis nem határozza meg azt a maximális időt, ameddig köteles tolerálni a munkaadó a hiányzást és azt sem írja elő, köteles-e a munkavállaló igazolni a részvételt a programban.
